Primule za okno i do zahrady

Rate this post
I takové jsou tváře jara. Příroda se oklepává ze sněhových peřin, vše se halí do barev, dokonce i vítr voní tak nějak čerstvěji. Život začíná nanovo, svět je svěží, barevnější a připraven na další sezónu. Vydejte se dnes s námi do světa primulí, jarních předskokanů.
OLYMPUS DIGITAL CAMERANejrůznější tvary a barvy primulek jsou v květinářstvích touhle dobou naprosto nepřehlédnutelné.  Vidíme je v době, kdy se často ještě venku brodíme ve sněhové břečce a po jaře jako by ještě nebylo ani vidu ani slechu. Na záhonech v zahradách jsou pak mezi prvními kvetoucími rostlinami, které vítají jaro a jeho první hřejivé sluneční paprsky.
Primula – prvosenka, primulka patří do čeledi Primulaceae. Její rod má přes 500 druhů, které jsou rozšířené ponejvíce v mírném pásmu severní polokoule a také z části v západní Číně, Tibetu a Himaláji. Některé druhy nejsou mrazuvzdorné a pěstují se jako hrnkové rostliny ve sklenících a bytech.  Nejznámější z nich je Primula obconica s většími květy a Primula malacoides s květy drobnějšími. OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dávno už neplatí, že primulky jsou pouze žluté, zahradní kultury mají syté i tlumenější odstíny, jsou také v bílé nebo oranžové barvě přes růžovou, po červenou fialovou až temně modrou. Oblíbené jsou také odrůdy s kontrastním středem takzvaným okem. Některé druhy navíc ještě krásně medově voní.
Pěstování v bytě

Přirychlené venkovní primulky v bytě vyžadují nízké teploty mezi 10 až 15°C, navíc hodně světla ale ne přímé slunce. Včas odstraňte zavadlé listy a květy, a to u rostlin v květináči i na záhonku.  Jednak se tím podpoří vývoj dalších poupat a také omezí možný výskyt škůdců na rostlině. Přirychlené primulky, které jste během února a března zakoupili v květinářství, můžete koncem května vysadit na zahradu.  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Krásné hnízdo z primulí vykouzlíme jako dekoraci na stůl ze slaměné podložky na věnce a tří až čtyř květináčků s různými barvami primulí, které vložíme i s plastovými květináčky do středu. A krásná jarní dekorace je hotová. Vše můžete umístit na skleněnou velkou mísu, abyste měli snazší jejich zalévání.
Pěstování v zahradě
V zahradě je můžete vysadit kamkoli se vám budou hodit. Jsou totiž vhodné pro všechny druhy stanovišť. Hodí se především do jarních záhonů k cibulovinám, k okrajům vodních ploch a také na předsadby do skalek před vyšší jarní trvalky. Některé druhy jsou však choulostivější, protože nesnášejí zamokření půdy během zimy a sluneční úpal během jara a léta. Většina druhů je plně mrazuvzdorná a kvete brzy na jaře.
Jak primulky namnožit? Původní botanické druhy se dají na jaře množit výsevem čerstvých semen, šlechtěné zahradní kultivary dělením trsů při rozsazování anebo kořenovými řízky.
Je jasné, proč jsou tyto rostliny tak populární, za nízkou cenu v nich získáme nenáročné a vytrvalé květiny, které nám budou dělat radost nejprve v bytech, které rozzáří svými veselými barvami a později po vysazení do zahrad ještě vytvoří bohaté koberce připravené vykvést znovu příští rok na jaře.
Text a foto: Zuzana Bohdalová