Obývací pokoj přizpůsobte svým potřebám

Rate this post
Takřka v každé domácnosti má obývací pokoj tak trochu jinou funkci, avšak vždy by měl být přizpůsoben právě potřebám dané domácnosti nebo rodiny. Podle toho je pak zapotřebí přistupovat k jeho zařizování, to znamená individuálně.

 
Living Room InteriorObývací pokoj plní především funkci společenské místnosti, zároveň s touto funkcí slouží k setkávání i k odpočinku. V některých rodinách, zvláště v malých bytech slouží i jako ložnice anebo k příležitostnému přespávání návštěv. Jinde ho obyvatelé potřebují využít i k pracovním činnostem. Často plní také funkci jídelny. Podívejme se tedy na to, jak obývací pokoje v těchto případech zařizovat a na co se soustředit.
Young family watching TV at homeObývací pokoj jako společenská místnost
V obývacím pokoji, který slouží v převážné míře jako společenská místnost, zcela jistě nalezneme televizor. Ten zde bývá ústředním bodem. Pokud je umístěn v obývací stěně, můžeme ho zakrýt zástěnou, aby zbytečně nesváděl k zapínání a také aby se na něm neusazoval prach. Rodina se zde pak setkává obvykle u velkého stolu anebo při sledování televize na prostorné pohovce, případně sedačce a křeslech. Uprostřed místnosti může být také odkládací stolek a křesla lze soustředit vedle něj. Krb, knihovna, nebo bar pak mohou v obývacím pokoji podtrhnout jeho společenský význam.
Interior designObývací pokoj jako pracovna
Pracovní část obývacího pokoje je nejvhodnější umístit poblíž okna. Pracovní část by však v žádném případě neměla převažovat nad odpočinkovou a klidovou částí. V případě, že zde pro pracovní část nemůžeme vyhradit dostatek místa, použijeme rohový pracovní stůl anebo stůl, který lze uschovat například do skříně. V obývací místnosti, kterou zároveň využíváme i jako pracovnu, je důležité osvětlení, a to jak centrální, tak koncentrované tam, kde potřebujeme nejvíce vidět.
Obývací pokoj jako ložnice   
Obývací pokoje mohou sloužit i jako ložnice zejména v těch bytech, kde je celkově nedostatek prostoru. Máte-li byt s vysokými stropy, můžete tuto situaci vyřešit poměrně jednoduše, zbudováním patra určeného jen pro spaní. Pokud to není možné, je dalším řešením pořídit do obývacího pokoje skládací nebo vyklápěcí lůžko či dvojlůžko. Obývací a spací zónu pak oddělíme nejlépe paravánem anebo posuvnou japonskou stěnou. Do odpočinkového prostoru pak umístíme nábytek a vybavení, se kterým se dá snadno manipulovat, jako například sedací kostky a vaky a pojízdný konferenční stolek. Pro vytvoření správné atmosféry, ať už intimní nebo odpočinkové poslouží vhodně zvolené stojací a stolní lampy a lampičky, případně stolní biokrb, nebo svícny.
V žádném obývacím pokoji by neměly chybět pokojové rostliny, některé jsou zvlášť vhodné jiné méně. Zařiďte se podle toho, zda nemáte doma alergiky, jak je situováno okno ve vašem obývacím pokoji a jakou teplotu v něm udržujete.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz