Můžeme z našich koček udělat vegetariány

Kočičí kuchyně by měla být zdravá a pestrá. Ačkoli některé kočky mají rády je jeden druh potravy, neměly bychom je v tom podporovat. Jejich strava by měla obsahovat stejné živiny, jako ta naše lidská strava. Je tedy na nás, na majitelích, abychom se své kočce, nebo kočkám postarali o kvalitní vyváženou stravu, která zajistí našim mazlíčkům zdravý a spokojený život a s ním spojený bezbolestný pohyb.


Strava musí být pestrá a vyvážená

Nepřijímají-li kočky vyváženou stravu, odrazí se to na jejich vzhledu a na jejich zdraví. Pro normální růst a pro tvorbu silných vazů je třeba, aby kočky konzumovaly proteiny. Nenasycené mastné kyseliny potřebují pro hladkou a lesklou srst a sacharidy jim zajistí bohatý zdroj energie. Ovšem i vitamíny jsou pro kočky nadmíru důležité. Zatímco vitamín A se postará o jejich dobrý zrak, vápník a vitamín D jim zajistí nejen silné kosti, ale i kvalitní zuby. Ke svému životu naopak nepotřebují vitamín B12. Jsou schopny si samy ve svém těle vytvářet vitamíny K a C.

Všeho moc škodí

Jednostranná strava, kterou mají některé kočky v oblibě, by vedla postupem času k tomu, že by kočky měly fyziologické problémy a nakonec by onemocněly. Ani ryby, tolik oblíbené většinou koček nelze podávat každodenně. Některé ryby jsou tučné, zvláště pak ty konzervované nakládané v oleji. Důsledkem jejich časté konzumace je ukládání tuku v podkoží, což nakonec vyvolá u kočky bolestivé zanícení kůže. Nápravu tohoto problému sjednáme podáním vitamínu E a omezením konzumace rybího masa.

Kočky milují také játra. Ovšem jejich příliš častá konzumace také nebývá bez následků. Časté krmení játry narušuje vyváženost krmiva a vede u koček nejčastěji k průjmům. Navíc přemíra zkonzumovaných jater znamená ukládání vitamínu A v těle koček, a to bývá častou příčinou jejich onemocnění. Kočky chřadnou, ztrácejí chuť k jídlu a trápí je bolesti kloubů. Dojde-li vlivem toho k jejich přílišnému vyhubnutí, může je to poznamenat na zbytek života.

A jak je to s tím vegetariánstvím

Na to, abyste ze své kočky udělali vegetariána, ani nepomýšlejte. Kočky jsou zdravé, jen když přijímají živočišní bílkoviny. Potřebují jich dokonce dvakrát více než psi. Některé bílkoviny sice najdeme i v bezmasé stravě, například ve vejcích a v obilovinách, ale to nic nemění na tom, že kočky nutně potřebují taurin. Aminokyselinu taurin si na rozdíl od většiny savců nedokážou kočky ve svém těle samy vytvořit, a tak jej musí přijímat ve stravě. Zdrojem tolik nutného taurinu, látky důležité pro prevenci slepoty a nemocí srdce je právě maso. Kočka si z rostlinné stravy nedokáže vytvořit ani vitamín A, ten získává výhradně z živočišného tuku. Bez vitamínu A by kočkám nefungovaly správně některé tělesné funkce. Další důvod, proč nedělat z kočky vegetariána. Podáváním kvalitního vyváženého krmiva své kočce poskytnete vše potřebné.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

116 total views, 1 views today