Mobilní domky povolení ke stavbě nepotřebují

Mobilní domky jsou jakousi cestou mezi moderním způsobem života a životem v přírodě.  Ideální jsou jako dočasné bydlení. Jsou jedinečné pro všechny, kdo mají toulavé boty a rádi se přesunují z místa na místo. Kdykoli si mohou „sbalit kufry“ a vyrazit s pomocí auta s tažným zařízením zase jinam, o kus dál.

Moderní mobilní domky jsou nezávislé

Stále více lidí se snaží unikat mimo civilizaci. A nejsou to jen senioři, stěhující se na důchod do svých chat a chalup. Také mladí lidé unikají z měst a právě díky stále lépe vybaveným mobilním domkům mohou trávit více času v náručí přírody. Domy na kolech jsou zároveň i přípojnými vozidly, která mají svou SPZ a se souhlasem majitele pozemku je můžete zaparkovat prakticky kdekoli. Je tedy jasné, že nepotřebují ani povolení ke stavbě a mnohdy ani připojení na sítě. Mobilní domky, které nepotřebují připojení na elektrickou síť, ani na vodovod, jsou označovány jako „off grid“ (mimo inženýrské sítě) a díky solárním panelům, filtrům a nádržím na vodu a hi-tech bateriím dokážou existovat zcela samostatně. Pro pobyt v průběhu zimy jsou v nich instalována kamna na dřevo a obvykle i nezávislé plynové topení.  

Co rozhodně nepodceňte

Jen solární panely vás v mobilním domku v teple neudrží. Izolujte proto dokonale vnitřní prostředí mobilního domku. Je-li mobilní domek sendvičové konstrukce, může jeho jádro tvořit například polyuretanová pěna, jež zároveň funguje jako tepelná izolace. Věnujte se také vnitřnímu obložení. Do hlavního obytného prostoru se vyplatí namontovat buďto obklady z tvrdého dřeva, nebo masivní smrkovou biodesku. Využijte také formy pasivního vytápění a dobře zvažte velikost oken a celkovou podobu interiéru.  Plášť domku musí být z vodotěsného materiálu, okna lehká a navíc s vynikajícími tepelně izolačními parametry. 

Mobilní domy s plným vybavením

Moderní člověk se pochopitelně nechce vzdávat komfortu, který mu poskytují současné možnosti vybavení běžných domů. O to se v mobilních domech starají plně vybavené kuchyně i koupelny. K běžnému vybavení mobilních domů tak patří kuchyňské varné plynové plotýnky, vestavěné elektrické zásuvky pro další spotřebiče, nerezové dřezy a plnohodnotné koupelny se sprchovými kouty, umyvadlem a nezbytnou chemickou toaletou. V interiérech jsou vzhledem k nutnosti využít každý centimetr čtvereční budována úložná místa s dokonalou přesností. Navíc se k užitné ploše domků připojuje i plocha využitelných teras, které své obyvatele dokonale propojují s okolní přírodou.

České mobilní domy 

Nejen v zahraničí, ale i u nás se architekti a designéři věnují konstrukci mobilních domů. Možná už jste zaslechli ve spojení s off grid hnutím jméno Pavla Podruha, za nímž stojí projekt Český ostrovní dům. Také architektonické studio Artikul, jehož ústředními postavami jsou Jan Gabriel a Jakub Vlček se zabývá mobilními domy, a to jak v jejich základním provedení, které vyjde asi na milion korun, až po náročnější soběstačná provedení.

Máte-li odvahu, pusťte se do hledání vhodného místa, kam svůj mobilní dům umístíte a žijte podle svých představa a na místě svých snů.  

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

258 total views, 1 views today