Měsíčnice roční – její plody využijete do dekorací

7Květina oplývající mnoha výhodami se může stát i vaší oblíbenou rostlinou. Množí se jednoduše samovýsevem. Její plody se dají využít jako sušená dekorace po odkvětu rostliny a v zahradě vypadá jako kytka velmi poutavě. Její výrazně fialové květy přitahují pohledy a penízkovité plody rovněž.

Bílé šešule na měsíčnici

Zaujmou čerstvé i sušené, na záhonu v zahradě anebo ve váze v interiéru. Jejich latinský název symbolizuje podobnost plodů Lunaria s Měsícem. Plodem nazýváme zralé bílé šešule. U nás jim často říkáme penízky. Tato okrasná rostlina se pěstuje nejen v celé Evropě, ale i v obou částech Ameriky. U nás tuto rostlinu známe až od roku 1819. Na jihu Evropy roste ve volné přírodě její rodná sestra Lunaria rediviva (měsíčnice vytrvalá), zákonem chráněná trvalka. Co se jejího stanoviště týče, upřednostňuje spíše neobhospodařované zahrady a zastíněné lesní plochy nebo místa v roklích či ve skalách.

 

 

 

Měsíčnice je dvouletka

V každé ze šešulek – tedy plodů měsíčnice roční (Lunaria annua) nalezneme obvykle minimálně tři plochá semínka, díky nimž se měsíčnice snadno množí samovýsevem. Jedná se o dvouletku. Semena tedy vyséváme v létě přímo do záhonu. Rostlina vykvete až další rok a pak už se velmi snadno udrží na daném záhoně díky samovýsevu. Měsíčnice je poměrně vysoká rostlina, která bývá někdy zaměňována za večernici vonnou (Hesperis matronalis).

 

 

Jak rozlišit měsíčnici od večernice

Zatímco v prvním roce po vysetí založí měsíčnice pouze růžici zelených listů, vykvétá až druhým rokem velmi bohatou násadou výrazně fialových květů. Ty pak velmi záhy po odkvětu vytvářejí semena. Ta se mohou uvolnit ze šešulek a roznést díky větru po okolí. Díky řídce větvené ochlupené lodyze a velkým, dosti drsným srdcovitě tvarovaným listům, jejichž okraje připomínají pilový kotouč, si měsíčnici nespletete s již zmiňovanou večernicí vonnou.

 

 

Zdobí zahradu od jara do podzimu

Měsíčnice dovedou svými květy na vysokých stvolech krásně oživit leckterý záhon na zahradě, ale také velmi vydatně zapůsobí svými eliptickými plody. Barva těchto šešulí se vyvíjí od světle zelené přes lehce fialovou až po slonově žlutou. Nakonec z nich na stvolech zbydou jen hedvábně tenké, stříbřitě lesklé přepážky. Právě podle nich vzniklo označení těchto rostlin. Tyto přepážky září jako měsíc v úplňku na nočním nebi.

 

Kdy vyrazit na sběr semen

Chcete-li pěstovat rostliny na svém pozemku i nadále, sesbírejte plody dřív, než je vítr nebo ptáci roznesou po okolí. Sbírejte je nejlépe už od poloviny července, nejpozději však do konce srpna. Pro pěstování v květináčích jsou nevhodné, a tak je vysejte hned na místa, kde si je přejete v zahradě mít. Mají rády slunce a svým květem budou do vaší zahrady lákat motýly.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Pixabay.com