Křín – rostlina s nádhernými květy na vysokém stvolu

Mezi našimi kvetoucími pokojovými rostlinami se křín vyskytuje velmi zřídka, a to přesto, že jeho květy jsou opravdu velmi krásné. Je to škoda, neboť se jedná se o blízkého příbuzného hvězdníku, který má půvabné zvonkové květy. Květy křínu navíc pěkně voní. Pouhý jeden stonek vám do interiéru přinese mnohdy až 6 nebo 8 květů.  

Jednotlivé květy na rostlině vydrží sice pouze krátce, zato jich má rostlina na jenom květním stvolu hned několik. Jsou velké, vonné a mohou mít nejrůznější barvy vždy podle jednotlivých kultivarů, od bílé přes růžovou až po lila, mohou být i dvoubarevné.

Exotický host mezi pokojovkami

Kříny (Crinum) se dají pěstovat i v exteriéru, ovšem u nás vydrží jen v těch nejteplejších oblastech, a to ještě s přikrývkou. Proto se u nás pěstují spíše jako pokojové rostliny. Kříny mají svůj specifický roční rytmus, rostliny totiž vykvétají podle toho, kdy byly jejich cibule v období vegetačního klidu. Někdy má rostlina celoročně zelené listy, a tehdy potřebuje mírnou zálivku i během období vegetačního klidu. Cibule křínu je mnohem větší, než je tomu u  hvězdníku. Extrémně velké cibule mohou vážit až 10 kg. Listy křínu vytvářejí jakousi růžici, z níž uprostřed vyrůstá tuhý vzpřímený stonek.

Roční cyklus květiny

Jakmile se na rostlině začnou tvořit nové listy, staré je třeba odstřihnout. Rozhodně je nikdy neodtrhávejte, snadno tak dochází k poškozené krčku cibule. Pokud vaší rostlině uschnou zcela všechny listy a v období vegetačního klidu je naprosto suchá, květináč i s cibulí uložte do chladu a nechejte cibuli odpočívat. Až tehdy, když se u cibule začnou objevovat nové zelené listy, začněte se o rostlinu znovu starat.

Jak často je nutné přesazování

Začínají se ukazovat na špičce cibule nové listy? Pak je ten správný čas na přesazení cibule. Připravte si dobře propustnou zeminu s přídavkem písku. Mladé rostliny je třeba přesazovat každoročně, starší už jen jedenkrát za 3 roky. Cibuli ale musíte zasadit tak, aby její horní třetina z půdy v květináči vyčnívala ven. Na zalití přesazené cibule si připravte odstátou nebo dešťovou vodu a řádně cibuli zalijte. V průběhu vegetačního období je třeba nechat zeminu trochu vyschnout a až poté rostlinu znovu vydatně zalít. Důležité je i její pravidelné přihnojování, ideálně hnojivy s přídavkem draslíku. Dlouhý květní stvol je dobré podepřít, aby se nevyvracel nebo nezlomil.

Kříny můžete i letnit

Máte-li zahradu, můžete kříny vystavit pod širé nebe. Jen pozor, neměly by být na poledním slunci. Vyhovovat jim bude jinak velmi světlé místo. Koncem léta je třeba zálivku výrazně omezit a rostlinu přestat hnojit. Pak následuje období vegetačního klidu.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

133 total views, 1 views today