Kočka ničí nábytek, škrabe jej. Co s tím?

Už dávno není vaše kočka to roztomilé malé štěňátko, které jste se báli vzít do náručí, abyste jej nerozmačkali? A svými drápky teď ničí váš nábytek. Už máte rozdrápané křeslo v obývacím pokoji i kuchyňskou sedačku a nevíte, co s tím? Měli byste odhalit příčinu škrabání a co nejrychleji sjednat nápravu.

Nechcete-li, aby kočka svými drápky postupně zničila veškerý váš nábytek, tapety na zdech i záclony, po kterých už také začala šplhat, nebude asi stačit, když jí jen ostříháte drápky. Škrabání u koček je považováno za jeden ze způsobů, jak si kočky vyznačují své teritorium. Proto kočky chované v bytě mají tendenci škrabat okraje nebo područky křesel a pohovek, trhat svými drápky záclony anebo škrabat zdi.

Škrabání je kočičí instinkt

Kočky ve volné přírodě si své drápky brousí o kůru stromů, o dřevěné kůlny nebo sloupky u plotu či další vhodné plochy. Nicméně i venku je škrábání považováno rovněž za vyznačování kočičího území. Škrábance jsou nejen dobře viditelné značky, ale také pachové stopy, v nichž se uchovává pach kočky přenesený ze žlázek, které mají kočky mezi polštářky tlapek. Škrabání je pro kočku instinktivní chování, u něhož si kočka neuvědomuje, že by jím mohla poškozovat vaši domácnost. Je tedy na vás, nelézt oboustranně přijatelné řešení, které bude vyhovovat jak vám, tak vaší kočce nebo kočkám.


Odstranění drápků není řešení

Odstranění drápků je proces, při němž se nejedná o pouhé zastřižení, ale o naprosté odstranění nejen drápků, ale i prvního kloub každého z prstíků tlapky. Kočka se po jejich odstranění může potýkat s pooperačními potížemi, ve volném prostoru ztrácí schopnost se bránit, navíc dojde i k porušení rovnováhy kočky. Mnohé země tak považují odstraňování drápků za protizákonné.

Nasměrujte chování kočky jiným směrem

Pořídíte-li vaší kočce pevné škrabadlo, nejspíš tak ochráníte ve vašem bytě všechen ohrožený nábytek. Improvizované škrabadlo můžete vyrobit také sami. Mnohdy postačí dřevěnou desku slepenou do pravého úhlu obmotat sisalem a nalepit ji na zničený roh pohovky. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Ukryjete rozškrabaný roh pohovky před zraky všech a navíc kočce zajistíte místo, kde se může škrabáním zabývat i nadále. Chcete-li kočku zcela odlákat od místa, kde je zvyklá škrabat, postavte v blízkosti nové stabilní škrabadlo, a nechejte ho tam, dokud si na něj kočka nezvykne. Nechejte kočku, aby se s novým stojanem na škrabání seznámila po svém. Kdybyste se jí snažili ukázat jak má škrabadlo používat, nejspíš byste ji tím odradili. Až poté škrabadlo ukliďte na méně frekventované místo v bytě.
Dobré je také přimět kočku častěji ke hraní. Pořiďte si pro společné chvilky udičku s peříčkem na konci vlasce anebo laserové světýlko, které kočky milují, a častěji ji zabavte při společném hraní.


Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

120 total views, 1 views today