Keramické obklady typu patchwork

Poslední dva roky máme stále častěji možnost setkávat se v souvislosti s keramickými obklady s označením patchwork, které je charakteristické svou výtvarnou technikou již nejen pro sešívané textilní výrobky, ale i pro obkladačky.

Portuguese azulejos
Z historie techniky patchwork 
Název patchwork sice označuje několik stovek let praktikovanou lidovou textilní tvorbu, ale patchworkové vzory se prolínají našimi životy nejen v souvislosti textilem. Tato výtvarná technika vznikla jednak z nutnosti, ale také ze smutku a vzpomínek, kdy si chudí američtí přistěhovalci chtěli připomenout domov a využívali k sešívání veškeré textilní zbytky, které si dovezli ze své původní domoviny. Původně zamýšlené záplaty se staly originálním výtvarným prvkem a pomalu se pozapomnělo na tradiční domovskou kulturu.
Inspirace pro patchwork  Traditional Portuguese glazed tiles
V průběhu let jsme se setkávali s nejrůznějším patchworkovým zpracováním, od textilu bytového, přes oděvy, až k tapetám. Patchwork sám by se dal charakterizovat jako plošná mozaika sestavená z různých prvků geometricky totožného formátu. Každá z takovýchto patchworkových sestav pak má zcela osobitý vzhled, dá se říci, že takřka neopakovatelný. A stejně tak je tomu i u keramického patchworku, kdy se v rytmizovaných variacích opakuje jistá kombinace plošných nebo plastických dekorů, případně symetrických a asymetrických vzorů. Napodobovány patchworkovou technikou mohou být i části písma, geometrické obrazce, vzory rostlinných částí, výjimkou nejsou ani centrální nebo fotografické vzory.
Oživení starých dobrých nápadů Mosque Majolica
Jako všude jinde i u keramických obkladů platí pravidlo, že kde chybí nápad, sáhne se po minulostí ověřeném a z historie oblíbeném prvku.  Stejně tak i v případě patchworkových designéry navrhovaných vzorech můžeme nacházet jiným způsobem oživené a širokou veřejností dříve oblíbené motivy. Těm je vlastní jistá nadčasovost, která se dá přenést i do současné tvorby. V současnosti na patchworkový styl u keramiky sází opravdu velké množství výrobců, což je známkou toho, že je zde ze strany zákazníků velká odezva.
Současnost v tvorbě keramikyVintage ceramic tiles
Často se objevují přepisy černobílých dekorů, a to včetně patiny zobrazující opotřebení na dlaždičích, z období známého art deca. Uplatňují se jak na malých, tak na velkých formátech. Používají se jak v koupelnách, tak v halách nebo kuchyních propojených s jídelnami. V soukromém interiéru toto uplatnění u střední a starší generace evokuje vzpomínky na nejrůznější zaniklé malé banky, či nádražní prostory, případně staré poštovní úřady.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz