Jarní květinové dekorace

Vždy je ideální, pokud se při tvorbě kytice nebo květinového aranžmá inspirujeme samotnou přírodou. Je to nejsnazší cesta, jak vytvořit vzhledově i liniově dokonalé aranžmá. Pracujeme s materiálem přírodním, takže inspiraci máme vždy na dosah, stačí pohled do přírody.

EasterJak postupovat 
Chceme-li správně umístit do aranžmá květ s nerovným stonkem, což v přírodě není nic neobvyklého, musíme s ním otáčet tak dlouho, dokud květ nesměřuje vzhůru. Všechny květy v přírodě vždy směřují ke světlu. Směřují-li květy dolů, vypadá to, jako by zavadaly.
Jinak je to však u tulipánů, které jsou k jarním květinovým dekoracím velmi často využívány. Tulipány často visí ve váze směrem dolů, a to i když jsou čerstvě uřezané. Je to způsobeno tím, že i po ustřižení stále rostou, a to křivě.  Pokud umístíme tulipán v květinové vazbě vodorovně, začne se po nějakém čase sám zvedat nahoru. Tímto způsobem se však nechovají jen tulipány, ale i spousta dalších rostlin, převážně s měkkým bylinným stonkem. Nejčastěji takový jev pozorujeme u pryskyřníků, mečíků nebo u eustomy.   Flowers in a cup
U jarních vazeb a aranží často používáme také nejrůznější větévky, nakvetlé nebo pouze s výhony, případně s jehnědami. I při práci s větvemi a nejrůznějšími výhony je dobré mít na paměti, jak rostou v přírodě. Je dobré si postavení listů na stonku vždy předem prohlédnout na každém zpracovávaném výhonu. Dalším pravidlem, které je dobré dodržovat je, že velké květy i velké větve a výhony patří do středu aranžmá. Toto pravidlo vychází z přirozené struktury stromu. Stejně tak největší květy by měly být ve spodní části aranžmá, zatímco menší se stahují do okrajových částí a do části horní.
Jaké květiny volitJarni-kvetinove-dekorace-3
Do jarních aranžmá se velmi dobře hodí na pokrytí aranžovací hmoty nejrůznější mechy. Ty připevňujeme tak, že je z boční strany zelené aranžovací hmoty připevníme k podkladu skobičkami, nejlépe ze zeleného drátku, aby nebyly v aranžmá patrné. Aranžovací skobičky zakoupíme dnes již běžně v zahradnických centrech anebo v hobby potřebách.
Do jarních aranžmá patří hlavně narcisy, hyacinty, tulipány, pryskyřníky, primule, macešky, sasanky, čemeřice, vrba jíva, líska, kvetoucí mandloně, krokusy, pomněnky a sedmikrásky. Záleží jen na vaší zručnosti a umu, zda se pustíte do aranžmá sesazovaného, vypichovaného anebo vytvoříte poutavou kytici, kterou vložíte do zajímavé vázy, tak aby zkrášlila v jarním duchu váš interiér.
Do jakých nádob aranžovatMaya fashion
K aranžování do průhledných váz a misek používáme barevnou aranžovací hmotu, kterou také nejdříve necháme nasáknout vodou, stejně tak jako zelenou hmotu oasis, která je dnes již naprosto běžně k sehnání v každém květinářství. Barevné hmoty namáčíme vždy každou zvlášť v čisté lázni, aby se nám neobarvila od zbytků jinak barevné aranžovací hmoty.
Jestliže použijeme květinovou dekoraci, která bude ověnčena popínavými větvičkami anebo pravidelně vyplétanými úponky, nemusíme se příliš o výběr nádoby starat, bude skryta pohledům, a tak lze zvolit jakoukoli barvu i materiál, který bude hlavně velikostně odpovídat celému aranžmá.
Composition with the flowers and plantsPokud však budeme uvažovat nad nádobou, která bude důležitou součástí celku a bude na něm mít výrazný výtvarný podíl, je zapotřebí nádobu pečlivě vybírat.  Nejdůležitější bude materiál nádoby a její barevnost. Vše by mělo ladit s květinovým materiálem a nádoba by na sebe neměla poutat více pozornosti než květinové aranžmá v ní umístěné. Nádobu můžeme také polepit listy nebo mechem anebo ji ponechat v původním stavu.
Závěrem už jen zbývá popřát, aby vám vlastnoručně vytvořené květinové aranžmá udělalo ve vašem bytě příjemnou jarní atmosféru.
 
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz