Jak správně zazimovat sekačku na trávu

Ukončili jste zahradní sezónu a naposledy posekali trávník? Pak bude chtít i vaše travní sekačka určitou péči, aby byla na jaře opět připravena vyjet na váš trávník. Jak tedy sekačku správně zazimovat?

V průběhu sezóny obvykle není na udržování sekačky mnoho času. Maximálně vyměníme olej a sekačku používáme dál. To ale není právě dobrý způsob, jak prodloužit celkovou životnost sekačky. Mnohem lépe uděláme, pokud olej vyměňujeme pravidelně a také pravidelně čistíme vzduchový filtr. Díky tomu máme mnohem větší šanci udržet motor sekačky v lepší kondici po delší dobu.

Co je třeba udělat před uložením sekačky na zimu

Je-li sekačka na trávu využívána opravdu intenzivně a po celou sezónu, vyžaduje před zazimováním poměrně dost úkonů a kontrol. Vhodné je vyměnit zapalovací svíčku a zkontrolovat, nebo také vyměnit vzduchový filtr. Žací nože bychom měli dát nabrousit a vyvážit. Pokud jsou již příliš opotřebované, bude to chtít jejich výměnu.

Jak postupovat

Po odpojení kabelu zapalování můžete začít pracovat na údržbě sekačky. Překlopte ji nejprve na bok, a to tak, aby zůstal vzduchový filtr nahoře. Pokud by filtr zůstal na spodní straně, mohl by do něj natéct olej nebo palivo. V případě, že je nůž sekačky tupý anebo nerovný, vymontujte jej. Někdy je to problém, neboť matice může být příliš utažená. Je možné si vypomoci dřevěným klínkem a provést aretaci nože.

Když je třeba brousit nože

Ocel je tvrdá, a tak broušení nožů není právě hračka. Je lepší je odnést na broušení k odborníkům, ti je rovnou i dokonale vyváží. Pokud je ale nůž poškozený, nebo silně obroušený, investujte do nového nože. Ještě než budete nůž ze sekačky demontovat, raději si polohu nože vyfoťte, bude to skvělá pomůcka pro jeho opětovnou montáž. Při pozdějším sestavování se vám bude hodit přesně vyznačená poloha nože a šroubu před demontáží.

Odstranění nečistot a ochrana před korozí

Nalepenou trávu v pracovním prostoru sekačky seškrabujte raději jen plastovou špachtlí nebo dřevěným nástrojem, které nepoškodí povrch pracovního prostoru sekačky. Tak eliminujete možnost následného vzniku koroze. Pomocí malého smetáčku pak odstraňte zbytek nečistot. Před korozí chraňte i nůž sekačky a před opětovným uložením na své místo jej potřete tenkou vrstvou konzervačního oleje.

Vylejte starý olej

Po sejmutí víčka olejové nádrže postavte pod sekačku nádobku a do ní zachyťte starý olej ze sekačky. K odstranění oleje můžete využít také odsávačku oleje. Starý olej odevzdejte buďto na čerpací stanici, nebo na místech určených pro sběr a likvidaci takovéhoto odpadu. Nádrž na olej doplňte novým olejem.

Výměna staré svíčky

V servisním příslušenství sekačky byste měli najít klíč na svíčku. Jakmile svíčku vyšroubujete, očistěte ji a zkontrolujte. Lehce ušpiněnou svíčku stačí vyčistit a vrátit na původní místo. Poškozená, nebo silně znečistěná svíčka může být příčinou špatného startování sekačky. V takovém případě svíčku vyměňte za novou.

Pročištění nebo výměna filtru

Po otevření krytu filtru bezprostředně zjistíte, zda je filtr silně nebo slabě znečištěn. Slabě znečištěný filtr postačí vyklepat anebo jej vyfoukat proudem vzduchu z kompresoru. V pokynech od výrobce sekačky se dočtete, zda můžete váš filtr vyčistit proudem vody. U některých sekaček to možné je. Zjistěte si to předem. V případě silného znečištění filtru raději pořiďte filtr nový. Vyčištěný, nebo nový vzduchový filtr nasaďte na místo a kryt uzavřete.

Takto očištěnou a zkontrolovanou sekačku přes zimu uložte na suchém bezprašném místě.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

127 total views, 1 views today