Jak si poradit s údržbou zahradního nábytku

Věnujete spoustu času úklidu své domácnosti, ale na zahradní nábytek trochu zapomínáte? Děláte chybu. Jsou to právě zahradní lehátka, stoly a židle, které jsou vystaveny nepříznivým klimatickým podmínkám a výkyvům počasí. Vaši péči a pozornost si proto rozhodně zaslouží.

 

Plastový nábytek – pozor na škrábance

Nábytek z plastu bývá obvykle ten nejlevnější, a neočekáváte od něj, že Vám vydrží déle než dvě sezóny, proto na jeho údržbu můžete snadno zapomenout. Přesto ho zkuste pravidelně čistit a možná Vás překvapí, že tím prodloužíte jeho životnost i o několik let. Základem úspěšného mytí je měkký hadřík. Zapomeňte na drátěnku či drsnou houbičku, které nábytek poškrábou. V narušeném povrchu se nečistoty usazují snáze a hlouběji, takže je časem nevyčistíte vůbec. Rovněž se vyplatí investovat do speciálního čističe na plasty, který plast nepoškodí.

 

Kovový nábytek – nedejte korozi šanci

Kovový zahradní nábytek je většinou při výrobě ošetřen proti korozi, například práškovou barvou. Dokud Vám židle neupadne na zem, není nutné ji – kromě šetrného čištění – nijak ošetřovat. Odštípnutou barvu je však potřeba ihned řešit, jinak kov začne korodovat. Drobné oděrky natřete barvou na kov 2v1, která obsahuje základový i vrchní nátěr. Větší poškození raději svěřte odborníkům, kteří starý nátěr odstraní a nanesou nový.

 

Dřevěný nábytek – bojujte s patinou

Dřevěný nábytek, ale i dřevěné truhlíky, domečky nebo ozdobné můstky je třeba čistit a ošetřovat speciálním pečujícím olejem na dřevo alespoň 2x do roka. Doporučuje se první nátěr nanést ihned po nákupu. Ošetřené dřevo, ať už je teakové, akátové, borovicové či akáciové, lépe odolává povětrnostním podmínkám a zachovává si svoji zlatavou barvu. Hladký ošetřený povrch dřeva se rovněž lépe čistí. Jestliže dřevo pravidelně nenatřete, získá časem šedou patinu.

 

Ratanový nábytek – nenáročný společník

Velkou oblibu si v posledních letech získal ratanový nábytek, vyrobený buď z přírodního ratanu, nebo z ratanu umělého. Oba typy ratanu jsou vysoce odolné, a nenáročné na údržbu, a to i při každodenním použití. Přírodní ratan však může být citlivější na slunce, proto ho vždy uklízejte pod střechu nebo si na něj pořiďte vhodný obal. Vyplétaný ratan můžete vyluxovat tenkým nástavcem od vysavače, otřít nejdříve mýdlovou, a poté čistou vodou a vytřít dosucha.

 

Čištění a údržba zahradního nábytku nemusí být vůbec složitá. Stačí si na ni vyhradit dostatek času alespoň 2x do roka a Vaše posezení na zahradě bude stále jako nové.