Jak si doma nabrousit nůžky

Umíte si sami doma nabrousit nůžky? Kromě osvědčených elektrických speciálních brousků existují i mnohé další metody, které se sice na první pohled mohou zdát dosti nedůvěryhodné, ale přesto fungují a spolehlivě. Naši předkové si uměli vždy a se vším nějak poradit, a některé jejich metody používáme dodnes. Vzpomínáme, jak babička brousila nože a nůžky o okraj kameninové mísy, ve které jinak zadělávala těsto na buchty. A mísa třeba slouží dodnes, i když na jedné straně už je pěkně zbroušená. 

Jak si doma nabrousit nuzky 1Využijte karborundový kotouček

Při broušení nůžek je nejdůležitější zachovat rovnou hranu a dodržet rovněž úhel břitu. A právě k tomu vám může dobře posloužit například karborundový kotouček. Ten je určený k upnutí do sklíčidla elektrické vrtačky. Na přední straně je vybaven vodícím kroužkem. Broušení tímto způsobem je snadné, ale má jednu nevýhodu v tom, že ne pokaždé se nám podaří zachovat rovnou hranu. 

Diamantová destička na vibrační brusce

Ostrý břit i rovné hrany nebudou žádným problémem pro diamantovou destičku připevněnou na čelo rovinné vibrační brusky. Tu upneme do svěráku tak, aby byla souběžně s kontrolní lištou svírající s rovinou destičky úhel břitu. Druhé rameno rozevřených nůžek lícujeme s lištou. Snadno se tak úhel broušeného břitu kontroluje. 

Pokud není ostří příliš opotřebené Jak si doma nabrousit nuzky 2

Snadná metoda broušení nůžek spočívá v tom, že imitujeme stříhání skla nebo porcelánových střepů, případně hrdla skleněné lahve a tak vlastně nůžky nabrousíme. Možná, že tato metoda na vás nepůsobí příliš důvěryhodně, avšak je na nepříliš ztupené nůžky poměrně účinná. Obě ramena táhneme po některém z výše uvedených materiálů tak, jako bychom měli tendenci do nich opravdu střihnout. Nůžky udržujeme skloněné blízko úhlu břitu. 

Brousek v podobě dvou vidiových břitů 

Brousící pomůcka v podobě dvojice vidiových břitů připevněných v držácích je další alternativou, jak v domácích podmínkách spolehlivě nabrousit nůžky. Rovnou hranu nenaruší, ale obtížnější je dosáhnout požadované ostrosti v případě, že je ostří nůžek již značně opotřebené, nebo dokonce poškozené. 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com