Jak poznat zralé tykve

Ať už se chystáte tykve zavařovat, konzumovat jinak upravené, nebo jen chcete uklidit zahradu, budete potřebovat znát několik pravidel, podle nichž bezpečně poznáte, že vaše dýně už dozrály. Jaké jsou tedy nejspolehlivější metody rozlišení stupně zralosti tykví?

 

Tvrdá nebo měkká slupka

Vegetační doba většiny odrůd zimních tykví se pohybuje v rozmezí 110 – 130 dní. Plody se mají sklízet až při úplném vyzrání, ale jak to poznat? Měly by mít co nejtvrdší slupku! Jakmile je slupka tvrdá, zkuste do ní zarýt nehtem. Právě díky tomu poznáte její tvrdost. Dlouhé výhony tykví mívají nasazeno více plodů. Logicky je tedy nejvíce vyzrálý plod nejstarší, který je nasazený nejblíže ke kořenu rostliny. Plody mladší s měkčí slupkou nejsou ještě před příchodem prvních mrazů dostatečně vyzrálé. Jestliže je ale jejich slupka i dužina dobře vybarvená, je možné je také sklidit a zkonzumovat mezi prvními. Nevydrží tak dlouho jako zralé plody. K dlouhému skladování se nehodí.

Kdy sklízet

Ať už pěstujete tykev muškátovou, obecnou nebo obrovskou, či některý z jiných druhů, je nutné plody sklidit ještě před příchodem prvních mrazíků. Při sklizni stopku odřezávejte, nikdy ji nevylamujte, protože by skrze ránu do plodu snadno pronikala infekce. Ideálně ponechejte u plodu stopku dlouhou minimálně 2, ale raději 5 cm.

Jak ukládat  

Sklizené plody tykví by se měly ponechat alespoň na týden na vzdušném chráněném místě, které je zároveň i slunné. Tak by měla slupka pěkně vytvrdnout, čímž se zvýší trvanlivost tykví. Vyvarujte se umístění plodů v dlouhodobě vlhkém prostředí s nízkými teplotami, které by způsobilo výrazné snížení následné skladovací doby.

Doba skladovatelnosti   

U různých druhů tykví je i různá doba skladovatelnosti. K lépe skladovatelným odrůdám patří tykve s tvrdou slupkou typu hubbard. Minimální dobu skladovatelnosti vykazují dýně hokkaido. U těch počítejte s dobou skladovatelnosti maximálně do Vánoc. Vždy ale rozhodují podmínky skladovatelnosti, které jsou důležitější než rozdíly v odrůdách. Rozhodně nepočítejte s tím, že byste mohli dýně uchovat dlouho ve studeném sklepě vhodném pro uschování sklizně kořenové zeleniny a jablek, ten pro tykve není vhodný. Naopak sucho a teplota nad 12 °C tykvím výrazně prodlouží dobu skladování, a to mnohdy i o několik týdnů. Jestliže uskladníte tykve při pokojové teplotě a v suchu, plody často vydrží až do jara.     

   

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

 

  

112 total views, 1 views today