Jak odstranit velmi odolné skvrny z oblečení

Skvrny na oděvech zanechávají nepěkné stopy často i poté, co se snažíme je odstranit. Zvláště mastné skvrny mívají velkou výdrž. Navíc často si je přivodíme na oděvu právě v těch místech, kde je to nejvíc vidět. Jak se jich tedy zbavit navždy a navíc tak, abychom nepoškodili při čistění i oděv?

Odolné mastné skvrny

Olej, sádlo, vazelína krémy, nebo prostě jen masné pokrmy mohou způsobovat škody a skvrny na našem oděvu velmi často. Jednou z možností, jak je odstranit je jejich vysušení. Na některé mastnoty lze vyzkoušet fén, který skvrnu vysuší a vzniklá zaschlá místa se pak už jen vydrolí. Další možností jak si poradit s tímto typem skvrn, je použít prášek do pečiva. Smíchat ho s vodou a připravit směs v konzistenci lehké pasty. Tou následně skvrnu potřít a směs nechat působit. Pak stačí opláchnout vodou a při dalším praní oděv oprat běžným způsobem.

Skvrny od dětských přesnídávek

Do skupiny odolných skvrn můžeme zařadit i takové, které nadělají škodu hlavně na dětském oblečení, případně na utěrkách a bryndáčcích, a těmi jsou skvrny od přesnídávek nebo dětských příkrmů. Mají-li skvrny ovocný základ, přelijte je co nejdříve horkou vodou. Není-li možné použít vřelou vodu, posypejte skvrnu solí. Vyzkoušet můžete i kyselinu citronovou. Po 20 minutovém působení skvrnu vyperte. Pokud je však skvrna způsobená mrkví, použijte raději studenou vodou, díky ní se neusadí barva v hloubce vláken. V nádobě si rozmíchejte 2 šálky studené vody s 1 lžící prostředku na mytí nádobí. Směs nanášejte na skvrnu pomocí čisté houbičky. Jakmile se špína rozpustí, odsávejte ji z textilu pomocí papírových utěrek, dokud skvrna nezmizí. Místo nakonec properte ve studené vodě.

Jak na skvrny od rzi

V rodinách domácích kutilů se často řeší také skvrny od rzi. V tomto případě naneste na skvrnu kyselinu citronovou. Pokud máte k dispozici bílý ocet, můžete jej vyzkoušet místo kyseliny. Ať už zvolíte kteroukoli možnost, nechejte působit 10 minut na skvrně a potom látku zažehlete. Ze lněných, bavlněných nebo bílých tkanin se dá skvrna od rzi vyčistit díky kyselině šťavelové. Pozor však na její silné účinky. při čištění postupujte velmi opatrně.

Skvrny od popisky

Stane-li se vám, že vám vyteče náplň z propisky například do kapsy, snažte se skvrnu odstranit co nejdříve, ještě čerstvou. Dá to mnohem méně práce. Vezměte na ni líh a pak oděv operte ve směsi pracího prášku a horké vody. Jestliže došlo k ušpinění vašeho oděvu obyčejnou tužkou, na tu stačí vzít gumu a skvrnu, nebo nechtěnou kresbu vygumovat.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

212 total views, 1 views today