Jak na výběr nové pračky

Přišlo to náhle a naprosto nevhod, vaše stará a tolik let dobře sloužící pračka odešla na věčnost a před vámi teď stojí otázka, jaký typ pračky vybrat, aby splnila všechna vámi požadovaná kritéria. Pokud vás tlačí čas i rodina do výběru, rozhodně nepodlehněte stresu a nevybírejte pod nátlakem.  Vše je dobré předem důkladně zvážit. A nechcete-li se příliš rozčílit, čtěte naše dobré rady.


Jak na vyber nove pracky 2Poptejte se kamarádek
Kolikrát za život kupujete pračku? Pokud ta „vaše první“ to s vámi vydržela celých 20 let, rozhodně nepomýšlejte na to, že za tuhle spolehlivou bílou pomocnici v domácnosti naleznete adekvátní náhradu, která vydrží totéž. Dnešní pračky jsou stavěny na jiných základech a každý vás ujistí, že prodloužená záruční lhůta je nutností. Přístroje plné elektroniky s choulostivým ovládáním a ještě choulostivějším displejem mohou nahlásit poruchu takřka každým dnem. Je více než pravděpodobné, že si nevyberete stejnou, jako vaše kamarádka, ale právě ona může být tou osobou, která vám poradí nejlépe anebo dá nejužitečnější radu ohledně nákupu, například, že je nevýhodné kupovat pračku na splátky, protože ji přeplatíte, že si musíte ohlídat přepravní službu, že je dobré si místo pro postavení pračky doma důkladně přeměřit, upozorní vás, že u nových typů těchto elektrospotřebičů jsou čím dál kratší přívodní i vypouštěcí hadice na vodu anebo že se nevyplatí kupovat si pračku se sušičkou, neboť se jedná o velmi poruchovou záležitost. V posledním případě je rozhodně lepší investovat do pračky s vyšším počtem otáček, například 1400, takže pak prádlo z pračky vytáhnete téměř suché.
Informujte se v obchodechJak na vyber nove pracky 1
Nenamlouvejme si, že hned v prvním obchodě narazíte na zkušeného prodavače, který vám poradí, na který typ praček se při výběru zaměřit. Někde toho o pračkách nevědí příliš anebo prodavač, na kterého se obrátíte, zrovna nebude dobře naladěn, ale vězte, že dříve či později narazíte na zkušeného prodavače, který se dokáže o pračkách rozpovídat a možná přidá i něco na přilepšenou o své domácí pračce a vy budete zase o něco moudřejší. Možná vám řekne, že není dobré soustředit se na pračky, které jsou úplně nejlevnější, neboť jsou vybaveny plastovými součástmi, které toho příliš nevydrží, a tak že je rozhodně lepší si u nich připlatit minimálně tak 3 roky záruky navíc, což už je pak výhodnější, pořídit si rovnou pračku dražší, která má diamantový buben a je těžší, tudíž nenadělá při praní ani při ždímání tolik hluku a zároveň je méně poruchová, takže prodloužená záruční lhůta, za kterou byste museli opět zaplatit něco navíc, není až tak nutná.
Nakupujte na internetuJak na vyber nove pracky 4
I když nakupujete raději přímo v obchodě, často se stává, že prodavač není zcela správně informován, nebo se obrátíte s dotazem na brigádníka, kterého nikdo pořádně nezaučil a tak může vzniknout takzvaný informační šum. Vy jste přišli za konkrétním výrobkem a obchod ho nemá skladem. Mohou nastat různé varianty řešení této situace, ale i tak můžete takzvaně naletět. Nákup přes internet je jednoduchý a spolehlivý, pokud víte, kam se obrátit. Udělejte výběr několika typů praček, které vám potenciálně vyhovují, a zadejte je do Heuréky nebo do Mallu a srovnávejte možnosti jejich dodání a pořizovací ceny. Ty se mohou u různých dodavatelů lišit až o tisícikoruny. Některé obchody dnes nabízejí dovoz zdarma, jiné odvoz starého spotřebiče, jinde nabídnou všechno.
Buďte přítomni v čase doručení
Tak jste konečně vybrali, zaplatili a čekáte na to, kdy vaše nová pračka dorazí k vám domů. Nemyslete si, že tento krok už rozhodně proběhne bez zádrhelů a potíží. Některé obchody dnes nabízejí dovoz zdarma, jiné odvoz starého spotřebiče, jinde nabídnou všechno. Počítejte s tím, že za výnos do patra si obvykle budete muset připlatit. Na tom, co jste si objednali, pak při dovozu zboží nekompromisně trvejte, neboť často se stává, že dovozce tvrdí, že v dokladech nemá ani výnos do patra, ani odnos starého spotřebiče. Vy jste si však za službu připlatili, a máte na ni tedy právní nárok. Vaší pozdější reklamaci už pravděpodobně nikdo nevyhoví.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com