Jak na male opravy v bytě

Po nějakém čase užívání i moderní nová domácnost dozná určitých změn, neboť tu a tam musíme něco opravit, jinde pozměnit, přidělat nebo naopak uvolnit místo něčemu jinému. A časem přichází i nutnost nejrůznějších větších či menších oprav. Rozhodli jsme se alespoň v některých ohledech ulehčit vám práci tak, že vás seznámíme s vychytávkami, které při drobných opravách v domácnosti mohou šetřit čas i námahu. 

Jak na male opravy v byte 1Přesné vrtání 

Někdy je problém se zachycením špice vrtáku, který neustále klouže po hladkém povrchu.  Nemůžeme-li použít důlčík, přelepíme místo, kde má být otvor, papírovou páskou a vrták už nebude klouzat. 

Pokládka podlahy  

Podlahová krytina z PVC se nám bude mnohem snadněji a také rychleji pokládat za vyšších  aktuálních teplot v místnosti. Například v horkém létě anebo ve vytápěné místnosti bude podlahová krytina nejen ohebnější, ale také tvárnější.   

Ochranný nátěr na parketyJak na male opravy v byte 2

Pokud jsme rekonstruovali parketovou podlahu anebo její část,  napustíme ji ochranným nátěrem ještě před pokládkou. V případě natírání již uložené parketové podlahy nátěr slepí  parkety mezi nimiž časem vzniknou díky přirozenému pohybu dřeva až příliš viditelné spáry. Druhou chybou, která by se mohla udát, by bylo možné nadzvedávání parket. 

Vrzající dřevěné schody

Záleží, jaká je dostupnost schodů, které vržou. Jsou-li přístupné ze spodu, vezmeme si na pomoc polyuretanovou pěnu, kterou nastříkáme zespodu do mezer mezi podstupnicemi a stupnicemi. Po zaschnutí pouze seřízneme přebývající pěnu. Tento způsob úpravy je vhodný na místa, kde nevadí, že prostupující pěna může být viditelná.  

Zalomený klíč    Jak na male opravy v byte 3

Stane se to zřídka, ale stane, a tak je dobré vědět, jak si počínat, když se vám zalomí klíč v patentní vložce. Máte-li tenký list do lupénkové pilky, vsuňte jej dovnitř vložky a snažte se pomocí zubů na listu zachytit zbytek klíče. Pokuste se jej povytáhnout tak, až jej můžete zachytit kleštěmi a zcela jej vytáhnout. 

Oprava propíchané zahradní hadice

Stává se, že ze zahradní hadice místy stříkají  jemné proudy vody? Co s takovou hadicí dělat? Připravte si na její opravu dřevěné třísky, sirky nebo párátka, podle velikosti děr zvolte opravný materiál. Do otvorů, kudy uniká voda zasuňte párátko nebo sirku, zalomte ji vždy zároveň s okrajem hadice a tato místa na závěr pevně omotejte izolační páskou. 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com