Jak dobře vyčistit klávesnici

Ruku na srdce, kdo čistí svou klávesnici pravidelně a nejlépe každý měsíc? Asi málokdo. A že se v ní najde bakterií, špíny a kolikrát i spousta zbytků jídla! Kromě prachu se na ní usazuje mastnota z našich rukou, drobky z jídla a občas na ní přistane i hrnek kávy nebo čaje. Není tedy divu, že se na klávesnici nachází tolik bakterií, co na mycí houbičce na nádobí, nebo na záchodovém prkénku. A to už je poněkud hodně znepokojující zjištění.

Jak často čistit klávesnici

Klávesnici bychom měli dopřát pravidelnou očistu alespoň 1x do měsíce. Ještě než se do jejího čištění pustíme, vždy ji musíme odpojit od počítače anebo v případě notebooku odpojit jej od zdroje.

Čím se na čištění vybavit

Pro eliminaci prachu budete potřebovat vysavač. Na samotné čištění klávesnice pak bude zapotřebí přípravek na bázi alkoholu, nejlépe líh nebo alpa. Tou si navlhčete vatové tyčinky a tamponky a pusťte se do čištění. Postupujte systematicky a opatrně. Zvláště při vysávání prachu si hned na začátku ověřte, že všechny klávesy dobře drží na svých místech, abyste o ně při vysávání nadobro nepřišli. Po vyčištění drážek pomocí vatových tyčinek přejděte k odstranění mastnoty a nánosu špíny na ulepených tlačítkách, a to pomocí vatových koleček lehce namočených v lihu. Jakmile bakterie zlikvidujete i zde, vaše klávesnice může opět začít plnit svou obvyklou funkci.

Důkladnější čištění vyžaduje focení

Ještě než se pustíte do rozebírání klávesnice, které je k důkladnému čištění nutné, celou plochu klávesnice si dobře vyfoťte. Jistě existují lidé, ale je jich málo, kteří si přesně pamatují rozmístění kláves na ploše. Nechceme nikoho podceňovat, ale jistota je jistota. Jestliže jste sami klávesy ještě nikdy nevyjímali, doporučujeme poradit se s osobou kompetentnější. Při sundávání kláves byste je mohli neopatrnou manipulací poškodit, a to natrvalo.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

 

230 total views, 1 views today