Interiér v novém kabátě

 

Moderní barvy v interiéru nabízejí pestrou paletu, kterou můžete sladit s retro stylem, modernou, minimalismem i extravagancí.

Barevné pokoje vytvářejí domov, a ten pak odráží i vaši osobnost. Můžete zkusit měkké pastelové odstíny, bohatou smyslnou zeleň nebo i dynamickou černou. Každá z těchto možností může vytvořit skvělou kulisu pro oblíbená místa v domě. Barvami můžete dát svému domovu charakter i osobitější styl. Jemné šedé či chladné pastelové odstíny na stěnách vytvářejí atmosféru vhodnou k relaxu. Jedná se o ideální barvy, které prostor opticky zvětšují, protože odrážejí spoustu přirozeného světla. Tlumenými odstíny docílíte jemného přechodu mezi stěnami a stropy, což ve skutečnosti poskytuje i více prostoru pro struktury. Tyto barvy jsou uklidňující a hodí se ideálně do ložnic i obývacích pokojů – ať už je zvolíte na všechny čtyři stěny nebo jenom na jednu.

Dramatické tmavě šedé i černé odstíny jsou stále oblíbenější. Mohou být použity k vytvoření silných kontrastů s efektem dramatičnosti. Jedním z klíčových pravidel pro práci s tmavými barvami je to, že čím sytější odstíny máte, tím menší oblast, byste jimi měli natřít. S tmavě modrou, šedou i černou si také můžete pohrát s proporcemi místnosti. Pokud máte atypicky zkosené zdi, lze tak jejich nesouměrnosti využít. Těmito barvami můžete v určitých případech vymalovat i větší prostor, jako je například relaxační zóna kolem pohovky. V jiných případech ale doporučujeme volit spíše menší místnosti – třeba vstupní halu či toaletu v přízemí. Tmavé tóny mohou hezky působit i ve světlé kuchyni či pracovně, pokud k jejich vymalování zvolíte pouze určitou část. Tyto prostory se tak stanou výraznějšími, a díky tomu se sousední plochy budou zdát opticky větší a příjemnější.

 

Modrá je dobrá

Hitem roku 2020 je klasická modrá barva. Je to velmi uklidňující barva, která pozitivně působí na myšlení, opticky zvětšuje prostor. V kombinaci s tolik oblíbeným bílým nábytkem působí naprosto dokonale. Nehodí se však jen na stěny, ale i na dekorace a doplňky. Druhým velkým hitem tohoto roku je klasická bílá barva (hlavně ta v odstínu vaječného bílku), jež se letos kombinuje s bílou, tedy bílé stěny i bílý nábytek. A nemyslete si, rozhodně to není nuda ani sterilita. Ono totiž i odstínů bílé je hned několik. Další trendovou barvou je pálená oranžová, jež se vyznačuje rezavými odstíny. Jde o barvu, která rozhodně oživí interiér, ale musí se použít s mírou. Nehodí se zrovna na stěny, ale spíše na určité prvky v interiéru.

Temné barvy a obávaná růžová

V případě, že se chystáte pro radikální změnu nebo svůj domov teprve zařizujete, můžete se zamyslet nad kombinací paví modři, dřevěného uhlí a špinavě černé. Všechny to jsou temné a výrazné barvy, které ale dohromady působí překvapivě svěže a uklidňujícím způsobem. Jestli se vám tato kombinace zdá moc silná, můžete ji použít i samostatně. Barvy dřevěného uhlí vypadají skvěle, i když ji použijete v ložnici, v koupelně nebo v kuchyni.V neposlední řadě by se v letošních interiérech měly objevovat terakotové pigmenty. Nenajdete ji pouze na dlažbě, ale i na stěnách a na různých doplňcích.

Myslíte si, že růžová barva je pouze pro dívky? Tento mýtus je už dlouho minulostí. Existuje mnoho úžasných odstínů, které když nakombinujete s jinými doplňky, tak vytvoříte krásný interiér. Růžová se  skvěle kombinuje s jinými barvami. Hodí se k jemnému skandinávskému stylu, stejně jako do moderního interiéru, kde doplňuje ostatní výrazné kontrasty. Doporučujeme touto barvou vymalovat pouze část místnosti, postačí i jedna stěna nebo jenom její část. Na ní pak hezky vyniknou dekorační předměty či jiné interiérové doplňky.

Harmonická paleta

Při výběru barvy pro váš interiér, stojí za to si vytvořit určitou představu, do které zahrnete i stávající nábytek a příslušenství dané místnosti. Zvolte si paletu barev, která se k sobě ideálně hodí. Pokud si s tím nevíte rady, poraďte se přímo ve specializovaném obchodě nebo ještě lépe oslovte interiérového designera. Plánujete-li vymalovat místnost, ve které budete trávit hodně času, doporučujeme zde vytvořit harmonickou barevnou paletu, abyste zajistili příjemnou atmosféru. Jde o výběr barev nejen pro stěny pokojů, ale také pro stropy a podlahy, které se k sobě budou hodit. Nábytek a textilie by pak měly být s těmito barvami koordinovány. Harmonické odstíny tak mohou váš pokoj opticky zvětšit, dokonce i pokud jde o tmavší odstíny.

Barvy podle Feng shui

Podstata Feng Shui spočívá v jednoduchosti. Podle odborníků je potřeba, aby energie stále proudila v celém prostoru, a proto by jí nemělo v cestě nic překážet, žádný zmatek ani shromáždění nicneříkajících věcí. Předměty by ovšem měly ležet jakoby přirozeně a měly by být prosté.

 

Feng shui chápe obývací pokoj jako místnost příležitosti. Když vám starý kamarád nebo soused nečekaně zaklepe na dveře, potom je obývací pokoj jednou z prvních místností, které nově příchozí spatří. Měli bychom se zde vyhýbat příliš divokým barevným kombinacím, ale také extrémně světlým barvám, nebo dokonce obývacímu pokoji sladěnému do jedné barvy. Ideální barvou do obývacího pokoje je zelená nebo žlutá. Obě tyto barvy symbolizují růst a jsou povzbudivé a veselé.

 

Ložnice je místem odpočinku a relaxace. Vybírejte tedy z barev, které mají harmonizující a ozdravné účinky, jako například modrá, světle žlutá, béžová, hnědá a zelená. Je dobré mít v ložnici zastoupenou i červenou barvu. Červená je nejsilnější feng shui barva reprezentující oheň, štěstí a samozřejmě také romantiku a lásku. Stejně jako ložnice, je koupelna určená pro relaxaci a odpočinek. Proto vybírejte světlejší odstíny. Ideální koupelna by měla být vymalovaná v hnědých nebo žlutých odstínech.

 

Dětský pokojje trochu složitější pro výběr barev, jelikož v ní dítě spí, hraje si a učí se. Rozhodně by neměla být vymalovaná pouze v jedné barvě. Pokoj by měl být rozčleněný.  Zeď, u které je postel, by měla být v očistných barvách, jako je modrá, žlutá nebo hnědá. Naproti tomu stěna, u které je pracovní stůl, by měla mít barvy, které podporují kreativitu a soustředění – žlutá, oranžová, purpurová, červená,  růžová, bílá nebo šedá. V rohu, kde si dítě hraje, by měly být zastoupeny barvy přiřazené k elementu dřeva, a to jsou hnědá a zelená.

 

Tapety se vracejí na výsluní

V Evropě se tapety začaly používat před více než 500 lety, ale Číňané je znali ještě mnohem dříve. Tapeta najde uplatnění u kteréhokoliv interiérového designu. Důležitá je správná volba barvy, materiálu a následných dekorací. Pokud se rozhodnete svůj domov zařizovat v minimalistické  skandinávském stylu, sáhněte po tapetě představující husté pletené plátno z hrubé a drsné příze. Docílíte tak neobvyklého a věrohodného skandinávského designu.

Kromě toho se můžete rozhodnout i pro tapety s 3D tiskem květin nebo glamour vzorů. Kvůli jejich hutnosti se doporučuje je aplikovat jen na část zdi, nikoliv na zeď celou. Ideální je například jako podklad pod závěsnou televizi. Zbývající stěny by měly být vymalovány jednoduše stejnou barvou, kterou tvoří základ tapety.

Neoklasický interiér si žádá texturovanou vinylovou tapetu s květinovým ornamentem a zlatými prvky. Další možností je tapeta imitující pozlacený nebo vyšívaný textil. Nová dekáda, stejně jako ta předchozí, inspiraci čerpá z přírody. Proto se na stěnách mohou objevit tapety s přírodními motivy. Nejčastěji se jedná o fotografie krajin, které by měly působit jako organická část interiéru. Ideální je například spojení tapety lesa a koberce imitující silnici.

Futuristický vzhled

Na novinky v hi-tech reagují i tapety, takže si pokoj můžete vylepšit o tapetou imitující kov nebo světelnou tapetou. Důležitá je přítomnost mikročipů a nejrůznějších textur, jako jsou například skleněná vlákna. Do loftových bytů si cestu našly tapety imitující kámen, dřevo, kůži i zvířecí vzory. Samozřejmostí jsou také cihly, které patří k nejpopulárnějším vzorům.

Pro environmentální design jsou charakteristické přírodní materiály, ze kterých se tapety vyrábějí rovněž. Zpracovávají se například z korku, slámy, juty, třtiny, dýhy, bambusu nebo mořských řas a jejich cena je vyšší než u tapet klasických.

Přestože minimalistický design je nadčasový a tudíž věčný, drápky začíná vytahovat maximalismus, který je pravým opakem prvně jmenovaného. Maximalistický design směřuje od čistých, holých interiérů k výraznějším dekorům. Je charakteristický mnoha barvami, vzory a nábytkem různých stylů. Maximalistický styl je odrazem vaší osobnosti a domovu dodává šťávu. Do centra pozornosti se tak dostávají tropické tisky jak na nábytku, tak na tapetách, závěsech či obrazech. Samozřejmostí je barevný kontrast, který se objevuje nejen na stěnách, ale také na stropě či podlaze.

Skandinávského minimalismu se designéři nevzdávají ani v novém desetiletí. Proměna se však dostavila a to v podobě tmavších barev. Ostatní textury však zůstávají zachovány (dřevo, kov, kámen). Místo světle šedé se sáhne po tmavějších odstínech, které se budou skvěle kombinovat s modrou.

Nové nábytkové trendy

V interiérech se objevovuje kov různých druhů: měď, mosaz, zlato nebo tepané železo. Stejně tak tomu bude v oblasti dřeva. Ani zde se nemusíte držet jen jednoho druhu, klidně zkombinujte tmavé a světlé provedení a pomocí tón v tónu jej slaďte s ostatním vybavením. Do interiérů se dostává ještě více přírodních materiálů. Nejedná se však pouze o dřevo nebo kámen, ale především o rostliny, které váš domov naplní svěžestí. Výjimkou rozhodně nebudou cihlové stěny nebo stěny s betonovou stěrkou obrostlé břečťanem či jinou popínavou rostlinou. Kromě stěn se však tyto popínavky skvěle plazí i po regálech nebo poličkách.

I interiérové dveře podléhají módě

Pro začátek doporučujeme vybírat interiérové dveře hned, jak začnete řešit stavbu nebo rekonstrukci. Dveře jsou totiž neprávem často velmi opomíjeným prvkem interiéru, přesto je však jejich dopad na využití prostor, design nebo další funkce domu či bytu nezanedbatelný. Navíc některé provedení vyžadují větší stavební úpravy, popřípadě volbou vhodně prosklených dveří dokážete hravě dostat více přirozeného denního světla tam, kde by to s plnými dveřmi nebylo možné. Správné dveře zkrátka dokáží snadno proměnit design interiéru a způsob, jakým používáte jednotlivé prostory.

I oblíbenost způsobů otevírání dveří prochází vývojem. Jednoznačně se dá říci, že stále častěji jsou oblíbené posuvné dveře na stěnu, jenž jsou úsporné a nenáročné na stavební úpravy. Na oblíbenosti získává popřípadě i varianta, jež se dokáže zasunout do pouzdra ve stěně a nezabírá tak ani o trošku více místa, než je nutné. Posuvné dveře se navíc vyrábějí i ve verzi, kdy jsou pomocí mechanismu spojeny obě křídla a vy proto můžete zavírat obě zároveň, a to jak ručně, tak i elektricky. Proč si proto nedopřát komfort, který známe například z obchodů, i ve svém obývacím pokoji, neboť právě pro obývací pokoje může být posuvný systém výhodný z důvodu vyššího pohybu osob. Je zkrátka snazší mít širší dveře, které v případě potřeby prostě necháte otevřené, aby nikde nepřekážely.

Bez falců a zárubní

Další možností, jak využít moderních trendů, je nyní velice oblíbená novinka, která koresponduje s tím, jak moderní design směřuje k čistým liniím a co největší jednoduchosti. Dnes zkrátka designu vévodí jednoduchý, minimalistický a nadčasový styl. Výsledkem je, že i při upevnění dveří se objevuje snaha, aby nebyly vidět panty – zkrátka aby dveře a stěna tvořily jednotnou linii. Jedná se o tzv. bezfalcové provedení.

Pokud půjdeme tímto směrem ještě dále, narazíme pak na velice moderní a stylové řešení dveří bez zárubní, kdy jsou zárubně skryté v sádrokartonu nebo ve zdi, takže vzniká dokonalý a ničím nerušený celek. Trendem je použít bílé dveře, které pak zkrátka elegantně splývají na bílé stěně. Nebo je můžete polepit tapetou stejně jako ostatní stěny a jednota je zaručena.

Dveře až do stropu

Další velice důležitou novinkou jsou dveře, jež sahají až ke stropu. Český standard pro dveře je sice „jen“ 197 cm, to ovšem v žádném případě neznamená, že by nebylo možné mít dveře mnohem vyšší. Novým a výrazným prvkem v bytové architektuře se stávají dveře na celou výšku obytných místností. Stropy mezi místnostmi jsou pak průběžné, linie dveří v zárubních čisté a efektní. Takové dveře působí prostě impozantně, a proto jsou vysoké dveře stále žádanějším designovým prvkem interiéru. Přitom ale nejde jen o nejnovější výstřelek designérů; dveře ke stropu jsou použity například i v brněnské vile Tugendhat z roku 1930 a i tam dodnes vypadají prostě skvěle.

Jednou z prvních novinek oproti klasice je nahrazení tradičních dřevěných rámů dveřních křídel hliníkovými. Tento lehký kov má dostatek pevnosti na to, aby křídla mohla být vyrobena prakticky z jakéhokoli materiálu. Díky tomu se na nich může objevit stejně tak barevné sklo, jako dýha, ale třeba i velmi moderní stěrka, případě tapeta.Tyto materiály lze přímo na křídlech dveří elegantně kombinovat. Skládat je lze jak v horizontální, tak vertikální orientaci. Výsledek působí neobyčejně hezky a hlavně – každého hned zaujme nápaditost takového řešení.

Bílá dřevěná klasika

Pokud existuje něco jako designová jistota, je to v oblasti interiérových dveřích bílá barva a dekor dřeva. Ty se těší oblibě českého spotřebitele už mnoho let.  V případě dýhy se rozšiřuje nabídka, vybírat lze z horizontálního i vertikálního provedení dýhy, případně z kombinací dvou různých dýh. Dřevěné dekory jsou nabízeny také u laminátových povrchů CPL, a to včetně stále oblíbenější sukaté dýhy. Laminátové dekory jsou o něco levnější než dýhované dveře, ale kvalitou a vzhledem jim rozhodně mohou konkurovat. Bílé dveře jsou věčnou klasikou, která nezestárne. Vhodné jsou do každého interiéru, kde chcete dveře opticky upozadit, nebo když vyhledáváte čistý design v severském stylu.

Kolik toho vydrží

Pro úplnost doplňme, že výběr dveří by se neměl omezit pouze na estetickou stránku. Velmi důležitou vlastností interiérových dveří je jejich schopnost odolat nejrůznějším vlivům.

Podle toho, na jakém místě mají být instalovány, je dobré zvážit jejich schopnost odolávat vlhku (například koupelny), zvukotěsnost (dětský pokoj, případně ložnice), ale také například tepelnou izolaci (předsíň, zádveří, chodba) a v neposlední řadě také protipožární odolnost (celý interiér).

V případě koupelen je potřeba myslet na každý detail, aby vybavení vydrželo co nejdéle. To se týká také dveří, které je možné vyrobit ve voděodolném provedení. To má speciální vnitřní vrstvu zabraňující pronikání vlhkosti do dveří a jejich následnému kroucení. Hrát si můžeme také s designem dveří, například do námořnické koupelny inspirované středomořskými přístavy se skvěle hodí dveře s kulatými nerezovými okénky s přiznanými šrouby.

 

Materiály a design

Velmi záleží na tom, jak bude interiér zařízen. Jestli bude moderní, klasický, rustikální nebo v nějakém jiném konkrétním stylu. Nesmíme také zapomínat na funkčnost a dobře promyslet například osazení skly. Celkově se dá říci, že alespoň drobné prosklení je dnes použito na většině nově pořizovaných zakázek a je v poslední době velice oblíbené. Nicméně lze snadno zajít dále a pořídit si například celoskleněné dveře.

Funkce, styl a odolnost je tu dána materiálem. Plně průhledné dveře dodají prostoru na velikosti, jen průsvitné zase světlo do míst, kam by se samo nedostalo, ale přesto udržují soukromí. Sklo zkrátka funguje a vypadá skvěle, navíc je velice odolné a bezpečné. Z hlediska designu lze použít nejrůznější barevné varianty a dekory. Pokud byste navíc chtěli vlastní, skutečně originální motiv, lze dokonce použít speciální techniku, kdy se zalaminuje mezi dvě skla jakákoliv předloha, jež výrobci dodáte, což umožní digitální tisk vlastně libovolného obrázku.

Exotické dřeviny a vysoký lesk

V klasických či rustikálních stylech dnes vévodí trendům výrazné dřeviny. Nejen tradiční české, ale i exotické jako například padouk, wenge či zebrano. V tomto dekoru je možno využít i velice odolného laminátu. Jasný trend je potom jednoznačně vysoký lesk. U tohoto provedení se nabízejí rovněž dekory imitující kámen, beton, stěrku nebo třeba plech. U lakování zase můžete využít neuvěřitelně široký výběr barevných tónů. Barev se nemusíte bát a neplatí, že všechny dveře musí mít jen jednu barvu. V oblasti kování se nově také výrazně prosazuje rozetové kování místo celistvého štítku. Navíc se v poslední době upouští i od spodních rozet, takže pokud nepotřebujete bezpečnostní kování nebo zámek do dveří, může zůstat pouze klika.

Ovšem pořídit si můžete třeba I kliku, která, stejně jako zmiňované zárubně, splývá s designem dveří, a tak se stává téměř neviditelnou v souladu s už zmiňovanou jednoduchostí a minimalismem. Tomu bývá podřízeno i zdobení, kde je trend použít ho jen v omezené míře a pouze jednoduché styly, stejně jako u klik a dalších doplňků. Z těch za zmínku určitě stojí výklopné háčky, na které můžete zavěsit třeba klíče. Do dětských pokojů se pak bude hodit úprava, při které lze dveře použít jako tabuli, a to i magnetickou. Ke zvýšení praktičnosti můžete klidně také jednu stranu dveří použít jako zrcadlo například v chodbě.

Foto: Shutterstock.com