Hypoestes tečkovaný – pokojová rostlina do vzdušného polostínu

Tato nízká keřovitá rostlina zaujme na první pohled svým neobvyklým zbarvením. Existuje na 150 druhů těchto pokojových květin. Zvlášť poutavě vypadají mladé rostliny, které mají kompaktní růst. Jejich ošetřování je velmi snadné, jen na zálivku jsou poněkud náročnější.

Co je pro rostliny charakteristické

Nejkrásněji vypadá hypoestes hned v prvním roce růstu. Rostliny si můžeme v květinářství zakoupit v kterékoli roční době. Vydrží nám doma několik let. Nejčastěji je pořídíme v zelenobílé barevné kombinaci nebo v růžovozelené. Většina rostlin má růžové, ale občas některé i zcela světlé skvrnky na listech. Listy rostlin jsou mnohem zajímavější než květy. Ty jsou drobné, mají růžovofialovou barvu a nevoní.

Kam se hypoestes nejlépe hodí

Rostliny se nejlépe hodí pro pěstování ve skupinách. Potřebují vysokou vzdušnou vlhkost. Ideálním stanovištěm je pro ně vzdušné místo v polostínu. Na příliš tmavých místech ztrácí hypoestes tečky. Nepotřebuje žádnou dobu vegetačního klidu, roste průběžně po celý rok. Pouze v zimě přirůstá o něco méně. Vykvétá obvykle v druhém roce. V dalších letech ztrácí rostliny obvykle svou kompaktnost, neboť byly předtím ošetřovány prostředky inhibujícími růst. Spokojí se s obvyklou pokojovou teplotou.

Jak o hypoestes pečovat

Rostliny potřebují neustále vlhký vzduch. Na zimu nepotřebují chladné stanoviště. Pouze musíme přizpůsobit zálivku tomu, jaká teplota u nás v bytě přes zimu převládá. Pro zálivku je třeba využít vždy odstátou vodu pokojové teploty. Od jara do podzimu hypoestes každý třetí týden přihnojujte. Rostliny také často roste. Postavte je například na misku s oblázky a do ní naplňte vodu, abyste tak rostlinám zajistili dostatečnou vzdušnou vlhkost.

Prořezávání a množení

Z estetického hlediska je vhodné udržovat rostlinu v růstu pouze do výšky 40 cm, ne vyšší. Mladé rostliny, které si sami vypěstujete, několikrát v průběhu roku zaštipujte. Pomocí nehtů jim odstraňte špičky nových výhonků. Tak budou růst keříčkově a udrží si kompaktní vzhled. Hypoestes se dá množit pomocí rostlinných řízků, nebo semeny. Množení je ideální provádět na jaře. Při přesazování na jaře nebo při výsadbě řízků při množení používejte obvyklý substrát pro pokojové rostliny.

Pozor na sucho a plísně

Hypoestes nesnáší sucho. Pokud se tedy stane a vaše rostlina zcela vyschne, ponořte ji i s květináčem do kbelíku s vodou a čekejte, dokud kořenový bal nenasákne důkladně vodou. Po cca 10 minutách rostlinu vyjměte z vody a nechejte okapat. Obvykle se ještě vzchopí. Pokud rostlina začne ztrácet listy, je to známka toho, že živoří suchem. Jestliže se na rostlině objeví nahnědlé nebo šedobílé skvrny na listech, je to známka přílišného vlhka, zastínění, nebo chladu. Ani to rostlině neprospívá. Rostlině v takovém stavu pomůže umístění v teplejším prostředí a ponechání po nějakou dobu bez zálivky.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

250 total views, 1 views today