Hledáte kočku do bytu?

Rozhodli jste se s rodinou pořídit si domů nového mazlíčka a váš výběr padl na kočku? Pak možná ještě nemáte zcela jasno v tom, jakou rasu si pořídit. Možná vám můžeme být v tomto směru nápomocní. Pojďme se tedy na některá plemena koček podívat zblízka.

Kočky nás uchvacují svým zevnějškem i chováním. Jsou elegantní, ušlechtilé, hravé a jejich srst je tak hebká, že láká k pohlazení. Máme zkrátka rádi jejich společnost a hlasité předení, kterým nám dávají najevo, že je jim s námi dobře.

Výběr dle preferencí

Především je třeba si uvědomit, zda dáváme přednost kočkám s dlouhou, nebo krátkou srstí. Všechny kočky však, a to bez ohledu na délku srsti, línají. Zatímco krátkosrsté kočky jsou na úpravu nenáročné, jejich chlupy se však hůře odstraňují. O srst koček s dlouhými chlupy zase musíme o to více pečovat.

Kočka z chovu nebo z útulku

U čistokrevných koček můžeme počítat se standardním vzhledem i temperamentem. Takto lze spíše vybrat mazlíčka, který bude více odpovídat vašemu životnímu stylu. Zvažte ale také možnost návštěvy kočičího útulku a popřemýšlejte, zda by vám více nevyhovovala již dospělá kočičí osobnost. Pracovníci útulku již své svěřence znají a dovedou vám poradit, když jim sdělíte své požadavky na budoucího domácího mazlíčka. Nebo prostě vsaďte na svůj cit a instinkt a vyberte si kotě nebo kočku, která vám padne do oka. Za zmínku stojí také to, že velmi vděčné za adopci bývají kočky s nějakým handicapem.

Kotě nebo dospělou kočku

Dospělé kočky jsou již zralé osobnosti. Mají své ustálené zvyky, ale mohu se hůře přizpůsobovat novému prostředí, případně domácím mazlíčkům, které již doma máte. Rodiny s dětmi, či spíše děti touží více po malém kotěti, které je roztomilé. To však vyžaduje mnoho času a obětí. Během dospívání jsou koťata schopna zničit, na co přijdou. Jsou zkrátka roztomilá, tak jim odpustíme často leccos, co by dospělým kočkám neprošlo.

Druhá a další kočka do rodiny

První kočka ve vaší domácnosti se často rychle přizpůsobí a zvykne si. Navíc má všechnu vaši pozornost jen sama. Může se ale cítit opuštěná, jakmile všichni členové rodiny vyrazí mimo domov za svými povinnostmi, pak zatouží po společnosti. V domácnosti, kde je více koček, se bude pravděpodobně cítit šťastnější a spokojenější, i když existují výjimky.

Plemena koček, která nám často dělají společnost

Mezi největší domestikované kočky patří mainská mývalí kočka. Má nádhernou dlouhou a jemnou srst. Její povaha je velmi mírná a vzhledem k její impozantní velikosti se jí přezdívá něžný obr. Často si domů pořizujeme také siamské kočky, barmské, perské nebo britské kočky. Také britské plemeno patří mezi velmi přítulná plemena s hebkou srstí a hezkou stavbou těla.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

 

186 total views, 1 views today