Dům po povodni
Následky povodní, které přicházejí velmi rychle, zdaleka není možné stejně rychle odstranit. Voda si najde svou cestu vždy a všude a nebere ohled na škody, které napáchá. Je zase jen na lidech a technice, aby je ještě po dlouhou dobu po odeznění povodní odstraňovali. S blížící se zimou vzniká u povodněmi poškozených staveb reálné riziko promrznutí, kterému je třeba co nejúčinněji zabránit.
Vysoušení vlhkého zdiva
Cílem všech opatření odstraňující ch následky povodní na domech je odstranění co největšího množství vlhkosti ze zdiva ještě před příchodem zimy. Metod sloužící k vysoušení zdiva je mnoho, některé lze realizovat pouze díky speciálnímu zařízení, některé musí provést přímo specializované firmy, jiné mohou provádět obyvatelé zasažených domů sami. Vysychání lze velmi účinně podpořit udržováním co nejvyšších teplotních rozdílů mezi teplotou vnitřních prostor a vnějšího prostředí. Toho je možné dosáhnout například tak, že vnitřní prostor bude vytápěn co nejintenzivněji anebo je možné ofukovat konstrukci teplým vzduchem a poté silně vyvětrat. Takovýto cyklus je však nutné dlouhodobě opakovat.
Pokud je vzduch v místnosti nasycen vodní parou, vysychání se zastaví, na to je třeba pamatovat! Při vytápění interiéru budou před radiátory ve výhodě lokální topeniště na pevná paliva, která podporují odvod vnitřního vzduchu komínem.
Může se však stát, že se vám do zimy nepodaří objekt dovysušit. V takovém případě je nutné zajistit, aby vlhké zdivo domu nepromrzlo. Bude tedy nutné vytápět zasažený objekt tak, aby zdivo bylo co nejteplejší, nadále důkladně větrat a navíc ještě budovu zvenku provizorně zateplit.
Vnější provizorní zateplení
Použije-li se k vnějšímu zateplení levnější polystyren, vysychání zdiva do vnějšího prostředí se zastaví. Desky z minerálních vláken jsou sice dražší, ale zato také prodyšnější. Ať použijete jakýkoli materiál na vnější provizorní zateplení, vždy je potřeba počítat s tím, že bude po vysušení objektu znehodnocen. Po celou dobu vysoušení je nutné, aby byl povrch stěn domu volný. Předměty v okolí stěn uvnitř domu by měly být vzdáleny nejméně 0,5 m od stěn. Tam, kde je pravděpodobné, že na zdi domu bude svítit slunce, je potřeba mu to umožnit, neopírat o dům žádné předměty, prosvětlit okolní zeleň a někdy bude zapotřebí i odstranění přístřešků případně kůlny či čehokoli, co stojí v blízkosti. Jestliže bude v zimě teplota vnějšího vzduchu – 15°C a přitom vzduch v interiéru bude mít teplotu + 20°C a při tloušťce cihlového zdiva 45 cm, postačí jako ochrana proti promrznutí zdiva 20 mm silná tepelná izolace z minerálních vláken. Tepelné izolace musí být samozřejmě více pro zdivo, které má lepší tepelně izolační vlastnosti.
Je dobré vědět, že běžné omítky nepřežijí žádné běžné postupy vysoušení, stejně tak promočené omítky nepřežijí mráz. Možná pouze novější omítky, které obsahují cement, mohou odolat. Zvláště jsou -li omítky cementové nebo vápenocementové, jejich ponechání na zdivu při vysoušení tento proces vysoušení výrazně zpomalí. Pokud nasáklé omítky odstraníte, zbavíte se zároveň s nimi i určitého procenta vlhkosti na domě.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz