Druhy matrací a jejich výplňový materiál

Pořizujete si nové matrace a přemýšlíte, který typ zvolit, aby vaše spaní bylo pohodlné i zdravé? Zdravé matrace jsou zárukou u produktů první kategorie. Medical Device Class 1 jsou dle odborníků správnou volbou, volbou, která zajišťuje produkt akceptovatelný v celé EU. 

Pro každý věk jiná tvrdost

Každý z nás jistě ví, že nejlepší je spaní ve vlastní posteli. Nemůžeme ale počítat s tím, že nám jedna matrace vydrží celý život, tak jako třeba rošt v lůžku. Výměna matrace je záležitostí jednoho desetiletí. Zatímco mladí lidé volí spíše tužší materiály, staršímu člověku se doporučuje lehávat na elastičtější a celkově měkčí matraci. Tvrdost matrací je určena výplňovým materiálem.  

Matrace nejvyšší tvrdosti   

Muži a obecně lidé s vyšší hmotností dávají přednost nejtvrdším matracím. Ty jsou vyráběny z vysoce odolné polyuretanové pěny a kokosového vlákna. Díky těmto materiálům zajistí svému uživateli dokonalé provzdušnění. Mladí lidé a někteří muži upřednostňují sendvičové, pružinové a profilované matrace s tvarovanou pěnou. V nich najdeme rovněž vrstvu kokosového vlákna, nebo studené pěny o vyšší hustotě. Mezi nejvyhledávanější kategorií matrací jsou matrace latexové, pružinové a střední polyuretanové v kombinaci a hlavně líné a studené pěny. Pro občasné přespání je možné zvolit matrace nejměkčího typu vyrobené z latexu, studené a líné pěny. Tento typ matrací bývá také vhodnou volbou pro nemocné a starší osoby.

Pružinové matrace – špička v ortopedických vlastnostech

Pružinové matrace svým uživatelům dopřávají dlouhou životnost, na rozdíl od matrací pěnových. Pružinové matrace navíc nepřitahují prach, nejsou elektrostatické. Co se týče ortopedických vlastností a stupnice kvality spánku, patří k vrcholu. Volit můžete i ještě kvalitnější variantu taštičkových matrací s malými pružinkami v samostatných dílcích. Ty jsou ideální pro optimální rozložení hmotnosti uživatele.  

Latexové matrace vynikají v pružnosti 

Latex je materiálem vynikajícím kombinací syntetického materiálu s přírodním. Jeho pružnost a schopnost vrátit se po stlačení do původního stavu jsou vynikající. Latex je považován také za materiál vhodný pro alergiky. Uživatelé na něm oceňují bezhlučnost, měkkost a pružnost. Životnost tohoto materiálu je dlouhá a údržba včetně regulace vlhkosti velmi dobrá.

Biopěna z přírodních olejů

Výborné ortopedické vlastnosti, vyšší elasticitu i tvarovou stálost zaručuje biopěna. Surovinami na její výrobu jsou přírodní oleje. Ty nahrazují suroviny původně čerpané z ropy.        

Viskoelastická pěna s otevřenou strukturou

Tento typ pěny je označován za typ s otevřenou strukturou. Jedná se o polyuretanovou pěnu, která mění svou tvrdost v závislosti na teplotě prostředí. Při kontaktu lidským tělem se mu anatomicky přizpůsobuje. To zásadně zmírňuje bolest zad, vylepšuje kvalitu spánku a pozitivně ovlivňuje krevní oběh. Má navíc schopnost zabraňovat proleženinám, neboť se do původního stavu navrací pomalu. Viskoelastická pěna dokáže stabilizovat tělo uživatele v optimální poloze a tím dochází k méně častému otáčení a buzení se.    

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

420 total views, 3 views today