Co všechno dokážou zelené střechy

Se zelenými střechami se do budoucna počítá jako s městskými ochlazovacími prvky. Nejen, že krásně vypadají a dokážou tlumit hluk, ale zlepšují i kvalitu ovzduší a celkového života ve svém okolí.

Zelené střechy zadržují dešťové srážky a účinně pohlcují prachové částice pohybující se v ovzduší. Velkou výhodou je to, že celkově dokážou ochladit stavbu. A právě to je v městské zástavbě, kde je teplota prostředí vždy vyšší než na venkově, velmi důležité. Zelené střechy toho ale dokážou mnohem více.

Šetří energii a prodlužují životnost střech

Výsledky pozorování hovoří jasně, zelené střechy dokážou prodloužit životnost střešní krtiny až 3x. Střešní plášť dokážou ochránit i před mechanickým poškozením nebo před UV zářením. Spotřebu energie na vytápění snižují o až o 25%, zatímco spotřebu energie na klimatizaci dokonce až o 75%.

Tlumí hluk z okolí

Ztev a práelené střechy jsou vytvářeny z několika vrsvě díky těmto vrstvám dokážou pohlcovat hluk, jenž by se šířil do interiéru z venkovního prostředí. Vzduchová neprůzvučnost u zelených střech je o 6dB lepší, než u klasických střech. 

Redukují tepelné ostrovy

Městská zástavba má výrazně vyšší teploty než nezastavěné plochy. Rozdíly teplot v tomto směru mohou dosahovat 5 až 10 °C. A právě s problémem těchto tepelných ostrovů mají pomáhat střechy osazené zelení. Tepelné ostrovy působí negativně na jejich obyvatele a navíc zvyšují náklady na klimatizaci, proto je třeba omezovat jejich působení.   

Zlepšují kvalitu vzduchu

Stoupající teplý vzduch v centrech měst s sebou zvedá do ovzduší i množství prachu, který zatěžuje obyvatelstvo měst. Poletující prach může omezit průnik slunečního svitu až o 15%. Není to zdaleka jen prach, ale jsou to i další nečistoty, které s horkým vzduchem stoupají nahoru. Tím se urychluje tvorba smogu a ve vzduchu se koncentruje CO2 a SO2. Čím více kyslíku se tedy díky zeleným střechám dostane do ovzduší, tím lépe. 

Zmírňují stres a napětí

A na závěr je tu ještě další neopominutelná výhoda zelených střech. Tou je zmírnění stresu a napětí, které vyvolává pohled do zeleně. Zelená střecha navíc nemusí být jen zelená, může poskytovat místo k posezení nebo dokonce ke společnému grilování s přáteli nebo sousedy.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

182 total views, 2 views today