Co všechno dokážou travní sekačky

Rate this post

Posečená tráva je pro jednoho zdrojem materiálu do kompostu, nebo materiálu k mulčování, zatímco pro jiného může být problematickým odpadem, který není kam umístit. Travních ploch, které vyžadují sečení je v současnosti dost, a tak stoupá i zájem o sekačky s mulčovací funkcí. Pozadu nezůstávají ani sekačky multifunkční.
Travní sekačky nám výrazně usnadňují práci hlavně na velkých zatravněných plochách. Využíváme je ale i u malých trávníků okolo domu anebo na zahrádce, která třeba není nikterak velká. Málokdo dnes už ovládá práci s kosou, a proč taky, když za nás mohou namáhavou práci dělat stroje.
Jak dělíme travní sekačkyCo vsechno dokazou travni sekacky 2
Travní sekačky můžeme rozdělit hned do několika skupin, a to podle principu sečení, podle způsobu pojezdu anebo podle pohonu nebo podle celkového povedení. Vzhledem k tomu, že sortiment sekaček na trávu je tak široký, možná byste měli nejprve zjistit, co a kdy váš trávník skutečně potřebuje a až poté se rozhodovat pro koupi určitého druhu sekačky.
Nejzdravější způsob sečení trávy

  1. Tráva se seče za sucha, aby se při sečení za mokra nelepily stvoly trávy na nože a neucpávaly výhozový kanál nebo sběrný koš. Nalepená tráva se pak z těchto míst špatně odstraňuje.
  2. Věděli jste, že nejšetrněji sečou trávu vřetenové sekačky? V jejich případě jsou stébla mezi ostřím pevného a rotujícího nože stříhána kolmo, což znamená, že dochází ke střihu ve stejném úhlu, jako by byl proveden nůžkami. Čistý a tudíž zároveň zdravý střih umožňují také lištové sekačky s dobře nabroušenými kmitajícími noži.
  3. Zdravé sečení, což znamená bez roztřepených konců travních stébel, umožňují i rotační sekačky, pokud jsou jejich nože tvarovány do takového úhlu, aby proud vzduchu stavěl travní stvoly vertikálně.

Jak je to s mulčováním
Sekačky s mulčovací funkcí rozdrtí trávu na jemnou drť. Proud okolního vzduchu poté tuto drť vměstná mezi stvoly, takže následuje omezení růst plevelů. V průběhu léta se pak díky mulči sníží odpar vody z povrchu půdy a časem se mulč změní na přírodní hnojivo. S ničím se to nesmí přehnat, tedy ani s mulčováním. Pokrývá-li půdu přílišné množství mulče, z ústřižků trávy se vytvoří plsť a začne se objevovat také mech. Jakmile se ke kořenům nedostává ani vzduch, voda nebo živiny, začnou se objevovat i plísně.
Záchrana v podobě provzdušnění
Náprava se v takovémto případě dá sjednat pomocí vertikutace, čili provzdušnění. Na malé ploše stačí k provzdušnění použít hrábě, na větších plochách se tato činnost provádí pomocí vertikutátorů.
Když je třeba najít rovnováhuCo vsechno dokazou travni sekacky 1
Je třeba najít rovnováhu mezi zdravým množstvím trávy, která se přemění na mulč a zbytkem, který už je nadbytečný. Tehdy je třeba využít sekačky multifunkční, které mají sběrné koše a shromažďují do nich nadbytečnou trávu. Tyto sekačky kromě sečení trávy nebo odhozu do sběrného koše mohou přebytky odhazovat do strany. Vysune se pouze sběrný koš a nahradí se mulčovacím adaptérem, a tak se změní v mulčery. U modernějších typů stačí pootočením páčky změnit sekačku v mulčer. Navíc dokážou měnit také podíl rozdrcené trávy, která je určena k mulčování vůči množství, které zůstane vháněno do sběrného koše. Některé mají další vybavení v podobě provzdušňovacího válce, čímž plní vlastně 4 funkce: sečení, mulčování, provzdušňování a postranní výhoz trávy.
Od sekaček k riderům
Byla to dlouhá cesta, kterou urazily jednotlivé typy sekaček na trávu od dob, kdy měly motorový pojezd nastavitelný na rychlost chůze uživatele, až k samojízdným travním sekačkám, k takzvaným riderům. Na nichž uživatelé při kosení trávy pohodlně sedí a pouze řídí, jako by ovládaly malý traktůrek. Některé ridery dokážou pohodlně vysypat sběrné koše na skládku, jiné ridery využívají další příslušenství, a tak mohou navíc vykonávat i jiné práce, kupříkladu odklízet v zimě sníh nebo zametat celoročně cesty.
Text a foto: Zuzana Bohdalová