Co byste měli vědět, než přijde další okurková sezóna

Rate this post
Víte, která je naše nejpěstovanější zelenina? Hned po rajčatech jsou to okurky. Základem jejich úspěšného pěstování je výběr správné odrůdy a následné předpěstování sazenic. Někdo si ovšem už raději koupí sazenice předpěstované. Ať už patříte ke kterékoli z těchto skupin, možná se vám bude hodit několik vděčných rad ohledně jejich pěstování. 

Nez prijde dalsi okurkova  sezona 1Hruboostné nebo jemnoostné

Pěstujete-li okurky v teplejších oblastech, pak je vhodnější pěstovat jemnoostné a zároveň teplomilné okurky. K jejich nejznámějším odrůdám patří: Milena F1, Sonada F1, Karolina F1, Bohdana F 1, Harriet F1. odolnějším druhem okurek jsou odrůdy hruboostné. Doslova sázkou na jistotu jsou odrůdy: Regina F1, Viola F1, Jitka F1, Bára F1, Blanka F1, Admira F1, Bohemia F1 a Lada F1. 

Co možná o okurkách nevíte

Partenokarpické okurky jsou ty odrůdy, které nepotřebují opylení. Jejich výhodou je ranost. Naproti tomu nepartenokarpické odrůdy opylení potřebují, neboť mají na rostlině samčí i samičí květy. Hořkost okurek je geneticky daná. Ovšem moderní hybridní odrůdy nakladaček neumějí vytvářet sloučeniny, které hořkost způsobují. Jejich plody jsou proto vždy nehořké. Pro zavařování se lépe hodí odrůdy hruboostné, a to pro svou tvarovou vyrovnanost. Vyséváte-li si okurky sami, abyste si vypěstovali vlastní sazenice, vždy raději kupujte semena inkrustovaná. Ta jsou totiž chráněna před nejrůznějšími patogeny obsaženými v půdě. 

Nez prijde dalsi okurkova  sezona 2Výsadba na síti lépe větrá 

Aby rostliny okurek nebyly připravovány o živiny velkým množstvím plevelných rostlin rostoucích v půdě, dáváme na zeminu černou netkanou textilii.  Kromě prorůstání plevele zabraňuje textilie i vysokému odparu vody z půdy. Jako další vychytávku můžete použít pěstování okurek na sítích.  Stejně jako netkané textilie pomáhají udržovat plody v čistotě, navíc díky rychlému osychání listů, které se vzájemně nepřekrývají, dojde k jejich rychlému osušení. Tím je zabráněno vzniku plísni okurkové. Porost okurek se tak stává také lépe dostupnějším, je tedy možné snáze na něm provádět chemickou ochranu. Vždy jako základ opěrné konstrukce zvolte opravdu pevné kůly. Zatloukejte je v řadách 2 až 3 metry vzdálených od sebe. Na vrcholu kůlů uchyťte nosný pevný drát. Na něj navažte okurkovou síť. Ta je nejčastěji z polypropylenu a velikost jejích ok je 15 x 15 cm. Vrchol rostliny musíte vždy nejprve do oka sítě navést, neboť okurky nejsou přirozeně popínavé, ale po čase se dokážou dobře uchytit pomocí svých listů, které jsou dosti velké a zachytí se v oku sítě.   

Nez prijde dalsi okurkova  sezona 3Jak zužitkovat přerostlé okurky

Ne vždy se podaří sesbírat všechny okurky v té správné velikosti, takže poněkud přerostou. Z těch si můžeme snadno udělat velmi chutné kvašené řezy. Na jednu láhev o objemu 3 litry budete potřebovat: 2 kg okurek nakladaček, 2 bílé cibule, několik koprových větviček, 2 lžíce soli a 1 litr vody. 

Nejdříve svaříme vodu se solí a necháme nálev trochu vychladnout. Mezitím okurky důkladně omyjeme a pak nakrájíme řezy. Oloupanou cibuli nakrájíme na tenká kolečka. Do sklenic začneme rovnat na sebe okurkové řezy, cibuli a prokládáme koprem. Vše stlačíme. Zatížíme dřevnými špánky. Zalejeme ještě hodně teplým nálevem. Zelenina by měla být všechna ponořená. Sklenici zavážeme čistým plátýnkem, aby řezy dýchaly. Takto připravené okurky ve sklenici postavíme na suché a chladné místo. Zde necháme 10 dnů odležet. Někdy se může na hladině objevit bílý šlem, ten odstraníme čistou lžící. Celková doba přípravy těchto řezů nezabere více než 30 minut a na výsledku si zcela jistě pochutnáte. Takže rozhodně stojí za to tyhle řezy vyzkoušet. 

Pokud máte pocit, že jste někde v pěstování okurek udělali letos chybu, nevadí, pokud ji v příštím roce nebudete opakovat.  

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: shutterstock.com