Azalky vládnou chladným dnům

Azalky (Rhododendron simsii) patří mezi jedny z nejpůvabnějších rostlin. Jejich jemné kvítky v odstínech červené, fialové, růžové a bílé zdobí ve velkém počtu krásné malé keříky. Ve vkusných květináčích, které podtrhnou jejich krásu, se tyto oblíbené květiny skvěle vyjímají na stolech, komodách i okenních parapetech, a to v chladným měsících roku.

Kde jim bude nejlépe

Pokojové azalky své půvabné květy dávají na odiv v zimním období. Pokud jste si pořídili právě teď novou rostlinu, je nutné vybrat pro ni vhodné místo. Azalky dávají přednost chladnějším vzdušným prostorám s rozptýleným světlem. Postavit je můžete na okenní parapet nebo na komodu v chladnější ložnici, kde se tolik netopí.

Půdní podmínky

Azalky rostou nejlépe v kyselém prostředí, dopřejte jim tedy rašelinný substrát, nebo přímo zeminu určenou pro rododendrony a azalky. Tu lze běžně zakoupit v každém zahradním centru.

Zálivka a teplota

Nároky na zálivku nemají nijak mimořádné. Nesnesou pouze zálivku s vápníkem. Na zálivku azalek je ideální dešťová nebo odstátá voda o pokojové teplotě. Azalky potřebují přiměřenou zálivku. Mohly by odumřít jak při přelití, tak při přeschnutí. Květinářství nabízejí pokojové azalky buďto jako keříky, nebo jako stromky. Jakmile azalky odkvetou, vyžadují klid na přezimování. Tehdy je nejlepší přemístit je do chladnější místnosti s teplotou okolo 5 °C. Na jaře je dobré azalky přesadit do zeminy s trochou rašeliny, nebo listové hrabanky.

Roste a zvlhčujte prostředí

V bytech, kde se topí, trpí azalky často vysycháním. Přelití by jim ale také mohlo uškodit. Nejlepší je postavit květináč do větší misky s oblázky. Do misky nalijete vodu a rostlině tak zajistíte dostatečnou vzdušnou vlhkost. Kořenový bal si natáhne jen tolik vody, kolik bude potřebovat. Vždy však na zálivku i případné rosení používejte vodu odstátou, nebo ještě lépe dešťovou. Tvrdá vápenitá voda rovnou z vodovodního kohoutku by jim uškodila.

Když si nesete azalku z obchodu

Jestliže jste si právě některou z azalek zakoupili, nesmíte ji doma hned postavit do vyhřáté místnosti. Květy by zavadly a brzy opadaly. Azalky vyžadují teplotu okolo 12 – 15 °C. Bude se jim tedy spíš dařit ve světlé chodbě, případně na schodišti. Zvláště po zimě je možné, že se na azalkách objeví vytáhlé výhony. Některé výhony mohou být také špatně rostlé. Ty odstraňte, abyste zachovali pěkný tvar rostliny a zároveň dostatečnou hustotu její koruny.

Azalky – krásky dostatečně odolné

Oblast původu azalek, tedy výše položené horská místa ve východní Asii, je vybavila zvýšenou odolností vůči nízkým teplotám. V současnosti sice pěstujeme šlechtěné hybridy, ale se stále dobrým genetickým základem, není proto potřeba považovat azalky za choulostivé rostliny. Bude-li vaše péče o azalky odpovídat doporučeným postupům, jistě se z těchto nádherných květin budete těšit po mnoho let.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

242 total views, 1 views today