4 důvody, proč zvolit tepelné čerpadlo

Potřebujete vybrat způsob vytápění vašeho domu? Rádi byste vytápěli dům v souladu s životním prostředím? Dalším vaším požadavkem je úspora energií, jak na vytápění, tak na ohřev vody? Pak investujte do tepelného čerpadla. S jeho nastavením, případně i výběrem vám poradí odborná firma.

Díky tepelným čerpadlům je možné uspořit až 60 % veškerých nákladů spojených s ohřevem vody a vytápěním domu zároveň. Odborníci vypočítali, že investice do tepelného čerpadla se vrací v rozmezí 6 – 10 let od jejich pořízení. Minimální trvanlivost tepelných čerpadel se pohybuje mezi 15 -20 lety. Životnost se dá navíc prodloužit vhodným výběrem samotného čerpadla, dále jeho správným zapojením a v neposlední řadě i kvalitním servisem.

 

 

Ekonomické výhody

Vzhledem k vysokým cenám energií je dobré zauvažovat o případné změně vytápění domu. Tepelná čerpadla rozhodně představují možnost, jak využít levnější zdroje energie. Na úsporách energií se velmi rychle vrátí investice do tepelného čerpadla. Odborníci na hypotéky vypočítali, že instalace tepelného čerpadla sice prodraží měsíční splátku, a to přibližně o 1200,-Kč, ale na druhou stranu může ušetřit za energie měsíčně 2500,-Kč. Za rok už se jedná o pěknou úsporu finančních prostředků, které lze investovat jinam.

Tepelný komfort a pohodlí

Díky tepelnému čerpadlu můžete využívat výhod stejného komfortu, jako poskytuje vytápění plynem. Navíc za mnohem nižší cenu. Díky tepelnému čerpadlu nemáte starosti s pořizováním zásob paliva na zimu, ani s topením v zimě, neustálým přikládáním, ani s vynášením popela.

 

 

Ekologické vytápění

Dbáte na to, abyste příliš nezatěžovali životní prostředí? Pak vás může oslovit právě využití tepelného čerpadla jako způsobu pro ohřev vzduchu i vody. Ohřev pomocí tepelného čerpadla je mnohem ohleduplnější a šetrnější k životnímu prostředí než jiné způsoby vytápění. Státní fond životního prostředí ve svém dotačním programu Zelená úsporám podporuje nákup čerpadel. Jejich používáním se totiž výrazně snižují jak emise skleníkových plynů, tak dalších škodlivých látek.

 

Fungují i jako klimatizace

Obvykle jsou čerpadla vybavena i funkcí chlazení. Tuto funkci jistě ocení každý majitel domu v letních měsících. Někdy je možné využít i jejich doplňkové funkce jako například čištění nebo ionizace vzduchu, případně odvlhčování vzduchu. Kromě toho je možné tepelná čerpadla připojovat k fotovoltaice.

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Pixabay.com