Krása zahrad pod sněhovou peřinou a jinovatkou

Zasněžené zahrady jsou plné třpytivé poetiky. Máloco dokáže za kratičký okamžik vykouzlit takovou nádheru jako jinovatka nebo sníh. Zima nám tak často nabídne neopakovatelnou podívanou, kterou nám nezprostředkuje žádné jiné roční období. Pojďme se nyní projít společně takovou krásnou do zimy oděnou zahradou.

Foto: theguardian.com

Půvab detailů vynikne snad nejvíce na miříkovitých (dříve okoličnatých) rostlinách. Jejich vysušené stvoly často zůstávají na zahradách a loukách i přes zimu, a tak není nouze o to spatřit je v plné zimní kráse.

Foto: weather.thefuntimesguide.com

Třpytivá nádhera je často dílem okamžiku. Jakmile na listy zasvítí slunce, rostliny opět získají svou původní barvu i tvar. Mráz, sníh a jinovatka jsou názornou ukázkou, že i v zimě je v zahradě na co se dívat.

Foto: flickr.com

Na strboulech vejčitého tvaru štětky soukenické se vytvořila čepice sněhu. Odkvetlá květenství, která zůstávají na plochách zahrad i v průběhu zimy, poskytují potravu ptactvu. Jsou totiž plná semen, která chutnají hlavně stehlíkům, to jsou specialisté na malá semena různých druhů rostlin.

Foto: atelierdecampagneantiquers.blogspot.com

Uvítací oblouk místo zeleně listů ukazuje svou krásu větví pod sněhovou přikrývkou. Jako vzrostlé dřeviny už zažily několik desítek zim pod sněhovou přikrývkou, ale i bez ní.

Foto: followtheyellowbrickhome.com

Svou zahradu můžete vyzdobit na zimu i mnoha druhy dekorací, které jsou vlastně krmením pro ptactvo. Nejrůznějším tukem a semeny obalené šišky, ledové bábovky naplněné zralými bobulemi nebo plná krmítka vám zaručí možnost poslouchat ptačí zpěv a švitoření i v zimě.

Foto: icraftgifts.com

Důležité je mít v zahradě také rostliny a dřeviny s celoročním efektem. Stálezelené stromy a jehličnany, mezi něž patří i borovice, pak mohou v zimním období poskytnout nevídanou podívanou.

Foto: pinterest.com

Svou červenou barvou dominuje této japonské zahradě oblý můstek. Uprostřed zasněžené zahrady se díky své výrazné barvě nedá přehlédnout. Jen on a voda zde v tom nejlepším slova smyslu narušují jednotu bílé sněhové přikrývky.

 

Text: Zuzana Bohdalová

 

189 total views, 1 views today