Pokojové rostliny s pestrobarevnými listy
Mnohé pokojové rostliny nám nikdy neukážou své květy, zato svými listy nás dovedou doslova okouzlit. Chloubou těchto rostlin jsou pestré pruhy, skvrny i nádherné vzory na jejich listech. Oč výraznější mají listy, tím méně zajímavě pak působí jejich květy, pokud se jich tedy na rostlinách vůbec dočkáme.
Nejoblíbenější pokojovky s barevnými listy
K tě nejznámějším pestrolistým druhům pokojových rostlin patří užovník (Caladium), kroton (Codiaeum), pepřovník (Piper), africké kopřivy (Coleus), hypoestes tečkovaný (Hypoestes phyllostachya), iresine (Iresine) a rhoeo (Rhoeo spathaceae). Jedná se o víceleté rostliny, které mají často horní a dolní stranu listů odlišně zbarvenou. Některé vzory vypadají, jako by je namaloval sám malíř. I když bývají na listech nejčastěji řazeny barvy do pruhů, což je vidět například u zebriny nebo zelence, najdeme i tečkované listy rostlin, například u hypoestesu.
Obdivujeme přírodní vadu
Ve valné většině případů na rostlinách obdivujeme vadný vývoj probíhající v jejich listech. Hlavně u žlutě a bíle vzorkovaných listů, tedy u panašovaných odrůd tomu tak je. Jedná se v podstatě o nedostatek chlorofylu. V částech listů, kde chlorofyl chybí, se zbarvují bíle, žlutě, krémově. U pestrobarevného pokojového javoru však za barevnost listů může virové onemocnění. V takovém případě z řízků namnožené potomstvo těchto rostlin zůstává také barevné. Jestliže ale takové rostliny množíme semeny, vyrostou z nich zdraví jedinci, kteří jsou zelení.
Snadno pěstovatelné druhy
Africká kopřiva (Coleus) patří k těm druhům pokojových rostlin, které se pěstují velmi snadno. Jejich nádherné červeno-zeleno-žlutavé listy mají velmi měkký jakoby sametový povrch. Protažitka (Gynura) má sytě zelenou barvu listů, ale ty jsou tak silně obrostlé purpurovým chmýřím, že pak celá rostlina působí jako by byla fialová. Snadno se pěstuje také begonie královská. Její listy jsou krásné v kterémkoli barevném provedení. Chcete-li mít rostlinu bez vytáhlých stonků, pak se nebojte uplatnit zpětný řez. Tyto rostliny se velmi dobře rozvětvují také díky zaštipování. Od března do října potřebují pravidelné hnojení.
Obtížněji pěstovatelné druhy
O něco složitější na pěstování jsou užovníky (Caladium), diefenbachie, cryptanthusy a krotony (Codiaeum).
Jestliže jste se do těchto zajímavě zbarvených pokojových rostlin zakoukali, pak pamatujte, že by se to s nimi v interiéru nemělo přehánět. Aby jejich krása opravdu vynikla, postačí pořídit si dva, tři exempláře. Nejvíce se jim bude dařit na místech s dostatkem světla.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com