Jak správně pěstovat konofytum (Conophytum)
Máte-li rádi sukulentní rostliny, pak jste se možná již setkali i s konofytem. Jedná se o zvláštní druh sukulentní rostliny. Jako všechny rostliny tohoto typu musela i tato projít složitým vývojem, který vedl k získání odolnosti vůči drsným podmínkám, které jsou v jeho domovině běžné. Velmi podobnými adaptačními podmínkami prošly i Lithopsy, které se u pěstitelské veřejnosti těší značnému zájmu.
Listy jako zásobárna vody
Jako zásobárna vody pro dlouhodobá období sucha slouží rostlinám silně dužnaté, nízké přisedlé listy. Konofytum patří do skupiny velmi pomalu rostoucích rostlin. Chcete-li vypočítat věk rostliny, spočítejte jednotlivé hlavičky a vydělte dvěma. Rostliny rodu konofytum se obecně dělí do dvou skupin. Do první skupiny, k níž patří Conophytum bilobum, tvoří rostliny dvojice oušek (laloků). Druhá skupina zahrnuje rostliny, které svým vzhledem nápadně připomínají rovně seříznuté kuličky hrachu. První skupina má květy pouze ve žluté barvě, zatímco rostliny z druhé skupiny se mohou pyšnit květy různých barev.
Sukulenty nenáročné na péči
Ačkoli konofyty nejsou nijak náročné na péči, je třeba, aby se pěstitelé přizpůsobili jejich odlišnému životnímu cyklu. Teprve na přelomu srpna a září se tyto druhy rostlin probouzejí do svého vegetačního období. Uvědomíme-li si, že v jejich domovině se toto období kryje s obdobím dešťů, jedná se o zcela pochopitelný jev. Listy rostlin nejprve nasají dostatek vody a hned poté rozkvetou. Jejich cyklus se uzavírá na konci října, kdy rostliny opět přecházejí do klidového stavu.
Jak o konifytum pečovat
Tyto rostliny trsovitého růstu dosahující maximální výšky 8 cm dobře snáší i nízké teploty do 5 °C. V takovém případě, ale musí mít kořenový bal bez vody. Dobré větrání, ale bez známek průvanu je pro tyto rostliny velmi vhodné. Po celý rok rostlinám dopřávejte dostatek slunce, z tohoto důvodu pro ně bude vhodné umístění na jižním okně.
Zálivka se liší od většiny ostatních sukulentů
Suché prostředí je pro konofytum příznačné, neboť tato rostlina pochází z doslova vyprahlých oblastí. Se zálivkou tedy začněte v září. Tehdy nechejte rostlinu dostatečně nasát velké množství vody. Za dva týdny to zopakujte. Nejpozději do měsíce se dočkáte kvetení. Se zálivkou se má pokračovat až do půlky října, kdy rostlina ubírá na aktivitě. Přes zimu rostliny Conophytum biloba udržujte na suchu. S velmi mírnou zálivkou pokračujte od března do června. Později se již nedoporučuje rostliny zalévat, neboť upadají do zimního spánku. Staré listy seschnou a vytvoří ochranu pro nově se formující listy uprostřed.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com