Jak na pokládku velkoformátové dlažby

Rate this post

Donedávna byla pokládka velkoformátových dlaždic považována za prověrku řemeslných zdatností obkladačů, ovšem dnes již nejsou ničím nemyslitelným ani obklady a dlažby o rozměrech jedné strany počítaných v metrech. Je logické, že čím větší rozměr má obklad, tím obtížněji se dá vyrobit a rozhodně také položit. Abyste při pokládce svépomocí nedělali v tomto směnu žádné chyby, je tu pro vás dnešní článek.

  1. Jak na pokladku  velkoformatovych  dlazdic 4Nejprve co nejpečlivěji proveďte diagnostiku stavu podkladové vrstvy.  Neodmyslitelnou součástí příprav je rovněž pečlivé očištění podkladu.
  2. Po vyčištění podkladu přichází na řadu důkladná penetrace pomocí penetračního a zpevňovacího přednátěru. Přednátěr se ředí vodou a na podklad se nanáší nejlépe válečkem, podle savosti v jedné nebo dvou vrstvách.
  3. Po penetraci podkladu je třeba vyspravit případné výtluky, a to opravnou cementovou hmotou a jsou-li v povrchu praskliny, tak je vyspravte dvousložkovou hmotou, takzvaným floor sešívačem.
  4. Jakmile dokončíte sešití, opravy a penetraci, další krok, který bude následovat je znivelování podkladní vrstvy. To proveďte pomocí cementových rychleschnoucích samonivelačních hmot. Tloušťku vrstvy zvolte takovou, aby vám zaručila dokonalé povrchové srovnání ploch. V případě dvoumetrové latě nesmí být nerovnosti větší než 2 mm.
  5. Jakmile je dokonale srovnán povrch podkladu, přistupte k samotné pokládce a lepení dlaždic. Pro lepení velkoformátových dlaždic jsou nejvhodnější fluidní cementové lepicí tmely třídy  C2TE – S1. Ty totiž snižují pracnost při kladení dlaždic, zlepšují jejich celkové přilnutí k lepicímu tmelu a rovněž přinášejí také úsporu v množství použitého lepicího tmelu.
  6. Lepící tmel se míchá s vodou a nanáší pomocí zubového ocelového hladítka s větší velikostí zubů.
  7. Jak na pokladku  velkoformatovych  dlazdic 3Jakmile je lepící fluidní cementový tmel nanesen, vtlačí se do něj velkoplošná dlaždice. Z mezivrství je zapotřebí dokonale vytlačit přebytečný vzduch. Dlaždici pak stabilizujte poklepem plastové či pryžové paličky.
  8. Pro uzrání lepicího tmelu je důležité zachovat  12  – 48hodinovou technologickou přestávku.
  9. Následně dokonale vyčistěte ve spárách mezi dlaždicemi zbytky lepicího tmelu.
  10. Dalším krokem je spárování dlažby pomocí spárovacích cementových hmot. Zvolte třídu CG2 WAr.
  11. Po ukončení spárování musíte celou lepenou plochu důkladně očistit vodou pomocí molitanové houby.
  12. Plně zatížit můžete zaspárovanou dlažbu až po 24 – 48 hodinách.

 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com